» »

Vítězství v různých uměních. Prezentace o hudbě na téma "obrazy boje a vítězství v umění". Plánované výsledky učení

31.07.2021

Třída: 5

Cíle lekce:

  • Odhalit figurativní strukturu jedné z nejslavnějších symfonií – Symfonie č. 5 Ludwiga van Beethovena.
  • Sledujte tvůrčí proces skládání hudby skladatele, rysy jejího symfonického vývoje.

BĚHEM lekcí

Hudební pozdrav

W.: Jaké je téma posledního čtvrtletí?
D.: Hudba a výtvarné umění.
W.: Jaké výrazové prostředky tato umění spojují?
D.: Tempo, rytmus, dynamika, žánr, struktura…
W.: Velký význam má hudební provedení. Nejen práce tvůrce, ale i interpreta. Vzpomeňme na hudbu George Gershwina „Clap to the beat“.

Provedení písně J. Gershwina „Clap to the beat“.

W.: Jakým stylem je napsáno dílo, které jsme provedli?
D.: Jazz.
W.: A co myslíte, podařilo se nám to správně pochopit, rozpoznat a hlavně provést? Hádat proč?
D.: Zdá se mi, že nám všechno vyšlo, protože jsme byli emotivní, a dokonce jsme chtěli tančit!
W.: Možná s vámi souhlasím. Přejděme k tématu dnešní lekce a zapišme si ho do sešitu.
Chlapi, před mnoha lety, za druhé světové války, napsal český spisovatel Julius Futchik jako fašistický vězeň tajně od svých mučitelů knihu, ve které se několikrát zmínil o hudbě L. V. Beethovena. Proč si myslíte, že se to stalo?
D.: Možná proto, že měl rád Beethovenovu hudbu?
W.: Toto téma zatím ponecháme bez diskuse a přejdeme k dalšímu...
"Ach, má duše, teď je Beethoven s tebou!"

Ludwig van Beethoven se narodil v roce 1770 v německém městě Bonn. Ludwigovi příbuzní měli hudební schopnosti: například jeho děd hrál na housle a zpíval na kůru dvorní kaple prince, guvernéra Bonnu. Jako tenorista zde působil i skladatelův otec Johann van Beethoven. Ludwig začal svůj hudební talent projevovat velmi brzy a jeho otec se sám zabýval rozvojem talentu malého muzikanta, ale dělal to velmi neobratně a krutě. Často se v noci vracel z zábavného večírku, zvedl Ludwiga z postele, donutil ho hrát, ale pokud jeho syn odmítl, byl potrestán. Takové „hudební lekce“ měly potlačit touhu malého Beethovena dělat hudbu, ale v hudbě našel svého nejvěrnějšího přítele. Po letech o sobě donutil mluvit jako o skvělém muzikantovi, ale jeho matka umírá a všechny starosti s výchovou dvou mladších bratrů padnou na jeho bedra... Rodina Beethovenů prochází těžkými časy nedostatku peněz, ale Ludwig odolává osud a vstane. Ve třiceti letech k němu přichází nová zkouška – tou je rostoucí hluchota a neopětovaná láska, ale s těmito zkouškami se vyrovnává. Jedinou radost ve svém životě nyní Beethoven vidí v hudbě. Miluje ji, je jí oddán jako nejhodnější žena na zemi. Velký skladatel zemřel v roce 1827 v úplné samotě a jeho poslední slova byla: "Slyšel jsem bouřku... Ráno."
Symfonie č. 5 je věnována osudu země, osudu lidstva. proč píšu? Co je v mém srdci, musí najít cestu ven. Proto píšu,“ řekl Beethoven.
Kluci, žádám vás, abyste se obrátili na otázky-úkoly na naší tabuli.
Naším dnešním cílem bude Beethovenovu hudbu „rozluštit“: pokusit se porozumět tomu, co nám o hudbě řekl a vše popsat.
Zapište si tedy následující otázky:

  • Kdo nebo co je hlavní postavou symfonie? jak si to představuješ?
  • Co se s ním stane v této části symfonie?

Poslech 1. věty Symfonie č. 5 Ludwiga van Beethovena.

Poslech (výběrově) dětských miniskladeb.

W.: Kluci, pojďme definovat hlavní myšlenku první části symfonie (koneckonců je to jen začátek příběhu), zapišme si ji graficky a zkusme pro ni vymyslet vlastní slova.

V průběhu naší práce jsme napsali následující:
- Kdo je to tady, jaký hrdina?
Kdo je to tady, kdo jsi?
Děti došly k závěru, že hlavní hrdina je nepochybný Hrdina, který si hodně vytrpěl a nadále vzdoruje realitě jako sám Beethoven.

W.: Beethoven píše tuto symfonii v roce 1902, stále častěji pociťuje hluchotu, zradí ho jeho přítelkyně - Juliet Guicciardi, která preferuje nejen bělejšího bohatého muže, ale jak věří, talentovanějšího hudebníka! Hluchota! Chudoba! "Chytím osud pod krkem!" Beethoven křičí. Myšlenky revoluce v Evropě se s ním spojují „Svoboda, rovnost, bratrství!“. A na rozdíl od Napoleona Beethoven tyto ideály nezměnil!
A hudební téma, ke kterému jsme právě složili svá slova, Beethoven nazval "Tak osud klepe na dveře."

– Je čas pokračovat a dokončit náš příběh k Symfonii č. 5. Posloucháme 2. a 4. část symfonie a pokračujeme ve skladbě.

Poslech 2. a 4. věty Symfonie č. 5 Ludwiga van Beethovena (úryvky)

Poslech (výběrově) dětských skladeb. Jejich hodnocení. V případě potřeby diskuse o obsahu práce.

W.: Výborně, kluci, dospěli jste ke společnému názoru - vždyť ve vašich dílech jsem viděl skutečného hrdinu, který bojuje, bojuje a snaží se vyhrát v boji s něčím nebo někým.
Hrdinské obrazy Beethovenovy hudby jsou často srovnávány se sochou italského umělce Michelangela „Zmrtvýchvstalý otrok“ a řeckou sochou Niké ze Samothrace, bohyně vítězství. Proč se to podle vás děje, co spojuje výtvarné umění a Beethovenovu hudbu?

(Reprodukce v učebnici "Hudba" od Sergeyeva-Kritskaya, stupeň 5, strana 122).

Děti ústně odpovídají na otázky a poté samy vyplňují tabulku, která slouží jako srovnávací analýza výrazových prostředků hudby a výtvarného umění.

Ústní rozbor práce v tabulce se neprovádí, protože se jedná o testovací úkol.

W.: Nedávno japonský vědec Masaru Emoto učinil pozoruhodný objev. Existuje o tom dokonce film s názvem Messages from Water: The Secret Codes of Ice Crystals. Dokázal, že voda všemu rozumí a dokonce dokáže mnohé prozradit. Můžete si pustit hudbu pro vodu a poté ji musíte zmrazit v tekutém dusíku a zkoumat úžasné výsledné krystaly pod mikroskopem. Voda dokáže cítit a porozumět různé hudbě od rockové hudby po modlitbu. A takhle voda vidí Symfonii č. 5 Ludwiga van Beethovena. Hodnotit...

Diskuse

W.: No, dnes se nám to povedlo, pojďme si shrnout a ústně odpovědět na otázky a úkoly v kartách.

  • Proč je Beethovenova Symfonie č. 5 tak populární? Jaký význam má pro současníky?
  • Podařilo se nám určit, „co je Beethovenovým srdcem“?
  • Je Beethoven v této bitvě s osudem poražen, nebo vítěz?
  • Co může spojovat umění různých časových období?
  • Co se vám na dnešní lekci líbilo?
  • Co se udělalo dobře?
  • Co by bylo potřeba udělat?
  • Jaký je vztah mezi názvy díla Masaru Emota „Poselství vody. Tajné kódy ledových krystalů“ k Beethovenově Symfonii č. 5?

A moje dnešní poslední otázka! Lekci jsme zahájili knihou českého antifašistického spisovatele Julia Futchika, který byl zatčen gestapem, ale jako zázrakem přežil. Co pro něj Beethovenova hudba znamenala?

Fragment kapitoly 4 z knihy Julia Futchika "Reporting with oprátkou na krku"

... květnové intermezzo 1943. Dnes je prvního května 1943. A ten, se kterým mono píše, má službu. Štěstí! Jaké štěstí být v tento den znovu, byť jen na minutu, komunistickým novinářem a psát o květnovém přehledu bojových sil nového světa!
Nečekejte příběh o mávání transparenty. Nic takového nebylo. Dnes bylo všechno mnohem jednodušší. Komunistů je tu jen pár, mužů i žen. Ano, nic méně, protože toto je recenze simů, kteří nyní procházejí palbou hurikánu a nemění se v popel, ale v ocel. Toto je přehled v zákopech během bitvy. A v zákopech není žádná nádhera, nosí polní uniformy. Cítíš to všechno v takových maličkostech... Nevím, jestli mi budeš rozumět, soudruhu, když čteš má slova, jestli jsi ani sám všechno nezažil. Zkus pochopit. Věřte mi, to byla síla.
Ranní pozdravy ze sousední komnaty: dnes odtamtud vyťukávají dva takty od Beethovena slavnostněji, naléhavěji než obvykle a zeď je přenáší také jiným, nezvyklým tónem.
Snažíme se lépe oblékat. A tak ve všech komorách.
Při snídani už jsme v plné parádě...

Třída: 5

Cíle lekce:

  • Odhalit figurativní strukturu jedné z nejslavnějších symfonií – Symfonie č. 5 Ludwiga van Beethovena.
  • Sledujte tvůrčí proces skládání hudby skladatele, rysy jejího symfonického vývoje.

BĚHEM lekcí

Hudební pozdrav

W.: Jaké je téma posledního čtvrtletí?
D.: Hudba a výtvarné umění.
W.: Jaké výrazové prostředky tato umění spojují?
D.: Tempo, rytmus, dynamika, žánr, struktura…
W.: Velký význam má hudební provedení. Nejen práce tvůrce, ale i interpreta. Vzpomeňme na hudbu George Gershwina „Clap to the beat“.

Provedení písně J. Gershwina „Clap to the beat“.

W.: Jakým stylem je napsáno dílo, které jsme provedli?
D.: Jazz.
W.: A co myslíte, podařilo se nám to správně pochopit, rozpoznat a hlavně provést? Hádat proč?
D.: Zdá se mi, že nám všechno vyšlo, protože jsme byli emotivní, a dokonce jsme chtěli tančit!
W.: Možná s vámi souhlasím. Přejděme k tématu dnešní lekce a zapišme si ho do sešitu.
Chlapi, před mnoha lety, za druhé světové války, napsal český spisovatel Julius Futchik jako fašistický vězeň tajně od svých mučitelů knihu, ve které se několikrát zmínil o hudbě L. V. Beethovena. Proč si myslíte, že se to stalo?
D.: Možná proto, že měl rád Beethovenovu hudbu?
W.: Toto téma zatím ponecháme bez diskuse a přejdeme k dalšímu...
"Ach, má duše, teď je Beethoven s tebou!"

Ludwig van Beethoven se narodil v roce 1770 v německém městě Bonn. Ludwigovi příbuzní měli hudební schopnosti: například jeho děd hrál na housle a zpíval na kůru dvorní kaple prince, guvernéra Bonnu. Jako tenorista zde působil i skladatelův otec Johann van Beethoven. Ludwig začal svůj hudební talent projevovat velmi brzy a jeho otec se sám zabýval rozvojem talentu malého muzikanta, ale dělal to velmi neobratně a krutě. Často se v noci vracel z zábavného večírku, zvedl Ludwiga z postele, donutil ho hrát, ale pokud jeho syn odmítl, byl potrestán. Takové „hudební lekce“ měly potlačit touhu malého Beethovena dělat hudbu, ale v hudbě našel svého nejvěrnějšího přítele. Po letech o sobě donutil mluvit jako o skvělém muzikantovi, ale jeho matka umírá a všechny starosti s výchovou dvou mladších bratrů padnou na jeho bedra... Rodina Beethovenů prochází těžkými časy nedostatku peněz, ale Ludwig odolává osud a vstane. Ve třiceti letech k němu přichází nová zkouška – tou je rostoucí hluchota a neopětovaná láska, ale s těmito zkouškami se vyrovnává. Jedinou radost ve svém životě nyní Beethoven vidí v hudbě. Miluje ji, je jí oddán jako nejhodnější žena na zemi. Velký skladatel zemřel v roce 1827 v úplné samotě a jeho poslední slova byla: "Slyšel jsem bouřku... Ráno."
Symfonie č. 5 je věnována osudu země, osudu lidstva. proč píšu? Co je v mém srdci, musí najít cestu ven. Proto píšu,“ řekl Beethoven.
Kluci, žádám vás, abyste se obrátili na otázky-úkoly na naší tabuli.
Naším dnešním cílem bude Beethovenovu hudbu „rozluštit“: pokusit se porozumět tomu, co nám o hudbě řekl a vše popsat.
Zapište si tedy následující otázky:

  • Kdo nebo co je hlavní postavou symfonie? jak si to představuješ?
  • Co se s ním stane v této části symfonie?

Poslech 1. věty Symfonie č. 5 Ludwiga van Beethovena.

Poslech (výběrově) dětských miniskladeb.

W.: Kluci, pojďme definovat hlavní myšlenku první části symfonie (koneckonců je to jen začátek příběhu), zapišme si ji graficky a zkusme pro ni vymyslet vlastní slova.

V průběhu naší práce jsme napsali následující:
- Kdo je to tady, jaký hrdina?
Kdo je to tady, kdo jsi?
Děti došly k závěru, že hlavní hrdina je nepochybný Hrdina, který si hodně vytrpěl a nadále vzdoruje realitě jako sám Beethoven.

W.: Beethoven píše tuto symfonii v roce 1902, stále častěji pociťuje hluchotu, zradí ho jeho přítelkyně - Juliet Guicciardi, která preferuje nejen bělejšího bohatého muže, ale jak věří, talentovanějšího hudebníka! Hluchota! Chudoba! "Chytím osud pod krkem!" Beethoven křičí. Myšlenky revoluce v Evropě se s ním spojují „Svoboda, rovnost, bratrství!“. A na rozdíl od Napoleona Beethoven tyto ideály nezměnil!
A hudební téma, ke kterému jsme právě složili svá slova, Beethoven nazval "Tak osud klepe na dveře."

– Je čas pokračovat a dokončit náš příběh k Symfonii č. 5. Posloucháme 2. a 4. část symfonie a pokračujeme ve skladbě.

Poslech 2. a 4. věty Symfonie č. 5 Ludwiga van Beethovena (úryvky)

Poslech (výběrově) dětských skladeb. Jejich hodnocení. V případě potřeby diskuse o obsahu práce.

W.: Výborně, kluci, dospěli jste ke společnému názoru - vždyť ve vašich dílech jsem viděl skutečného hrdinu, který bojuje, bojuje a snaží se vyhrát v boji s něčím nebo někým.
Hrdinské obrazy Beethovenovy hudby jsou často srovnávány se sochou italského umělce Michelangela „Zmrtvýchvstalý otrok“ a řeckou sochou Niké ze Samothrace, bohyně vítězství. Proč se to podle vás děje, co spojuje výtvarné umění a Beethovenovu hudbu?

(Reprodukce v učebnici "Hudba" od Sergeyeva-Kritskaya, stupeň 5, strana 122).

Děti ústně odpovídají na otázky a poté samy vyplňují tabulku, která slouží jako srovnávací analýza výrazových prostředků hudby a výtvarného umění.

Ústní rozbor práce v tabulce se neprovádí, protože se jedná o testovací úkol.

W.: Nedávno japonský vědec Masaru Emoto učinil pozoruhodný objev. Existuje o tom dokonce film s názvem Messages from Water: The Secret Codes of Ice Crystals. Dokázal, že voda všemu rozumí a dokonce dokáže mnohé prozradit. Můžete si pustit hudbu pro vodu a poté ji musíte zmrazit v tekutém dusíku a zkoumat úžasné výsledné krystaly pod mikroskopem. Voda dokáže cítit a porozumět různé hudbě od rockové hudby po modlitbu. A takhle voda vidí Symfonii č. 5 Ludwiga van Beethovena. Hodnotit...

Diskuse

W.: No, dnes se nám to povedlo, pojďme si shrnout a ústně odpovědět na otázky a úkoly v kartách.

  • Proč je Beethovenova Symfonie č. 5 tak populární? Jaký význam má pro současníky?
  • Podařilo se nám určit, „co je Beethovenovým srdcem“?
  • Je Beethoven v této bitvě s osudem poražen, nebo vítěz?
  • Co může spojovat umění různých časových období?
  • Co se vám na dnešní lekci líbilo?
  • Co se udělalo dobře?
  • Co by bylo potřeba udělat?
  • Jaký je vztah mezi názvy díla Masaru Emota „Poselství vody. Tajné kódy ledových krystalů“ k Beethovenově Symfonii č. 5?

A moje dnešní poslední otázka! Lekci jsme zahájili knihou českého antifašistického spisovatele Julia Futchika, který byl zatčen gestapem, ale jako zázrakem přežil. Co pro něj Beethovenova hudba znamenala?

Fragment kapitoly 4 z knihy Julia Futchika "Reporting with oprátkou na krku"

... květnové intermezzo 1943. Dnes je prvního května 1943. A ten, se kterým mono píše, má službu. Štěstí! Jaké štěstí být v tento den znovu, byť jen na minutu, komunistickým novinářem a psát o květnovém přehledu bojových sil nového světa!
Nečekejte příběh o mávání transparenty. Nic takového nebylo. Dnes bylo všechno mnohem jednodušší. Komunistů je tu jen pár, mužů i žen. Ano, nic méně, protože toto je recenze simů, kteří nyní procházejí palbou hurikánu a nemění se v popel, ale v ocel. Toto je přehled v zákopech během bitvy. A v zákopech není žádná nádhera, nosí polní uniformy. Cítíš to všechno v takových maličkostech... Nevím, jestli mi budeš rozumět, soudruhu, když čteš má slova, jestli jsi ani sám všechno nezažil. Zkus pochopit. Věřte mi, to byla síla.
Ranní pozdravy ze sousední komnaty: dnes odtamtud vyťukávají dva takty od Beethovena slavnostněji, naléhavěji než obvykle a zeď je přenáší také jiným, nezvyklým tónem.
Snažíme se lépe oblékat. A tak ve všech komorách.
Při snídani už jsme v plné parádě...

Hudba

5. třída

Lekce #13

Portrét v hudbě a výtvarném umění. Obrazy boje a vítězství v umění

Seznam zvažovaných otázek k tématu:

Portrét ve výtvarném umění a v hudbě;

Role houslí v životech lidí z různých epoch;

Téma boje a vítězství v díle L. V. Beethovena.

tezaurus

Rozsah- jedná se o hlasitost zvuku zpívajícího hlasu nebo hudebního nástroje mezi nejnižšími a nejvyššími zvuky.

Portrét je dílo výtvarného umění obsahující obraz určité osoby nebo skupiny lidí, stejně jako umělecký obraz, obraz literárního hrdiny.

Dohoda- jedná se o úpravu hudebního díla pro provedení na jiný nástroj nebo jinou skladbou nástrojů nebo hlasů.

Požadovaná literatura

1. Sergeeva G. P. Hudba. 6. třída: učebnice. pro všeobecné vzdělání organizace.// G. P. Sergeeva, E. D. Kritskaya. - 9. vyd., revidováno. - M.: Vzdělávání, 2019. - 168 s.: nemoc. – ISBN 978-5-09-071652-9.

doplňková literatura

1. Velký výkladový slovník ruského jazyka / Ed. S. A. Kuzněcovová. První vydání. - Petrohrad: Norint, 1998. Vyšlo v autorském vydání v roce 2014.

2. Velká sovětská encyklopedie: [ve 30 svazcích] / kap. vyd. A. M. Prochorov - 3. vyd. - M.: Sovětská encyklopedie, 1969-1978.

Teoretický materiál pro samostudium

Portrét je dílo výtvarného umění obsahující obraz určité osoby nebo skupiny lidí, stejně jako umělecký obraz, obraz literárního hrdiny.

Na základě této definice můžeme říci, že termín „portrét“ je použitelný jak pro malbu, tak pro literaturu. Tento žánr je charakteristický i pro hudební umění.

Housle měly v životě lidí vždy velký význam. Proto umělci často malovali obraz tohoto nástroje a portréty houslových hudebníků.

Alexander Blok napsal o houslích následujícím způsobem:

Ne slavík - housle zpívaly,

Když praskla struna

Vzlykal a zvonil všude kolem,

Jako v jarním háji ticho...

Housle ve své obvyklé podobě se v Evropě objevily v 16. století a provázely lidi po mnoho staletí. Na housle se hrálo na lidových slavnostech a v aristokratických kruzích.

Norská lidová píseň „Magic Bow“ odráží význam houslí v životě obyčejných lidí.

Muzikant hrál na housle, podíval jsem se mu do očí,
Nejsem tak zvědavý - letěl jsem oblohou.
Nejsem tak znuděný, doufal jsem, že to pochopím
Jak mohou tyto ruce vydávat tyto zvuky?

Z nějakého kusu dřeva, z nějakých světlých žil,
Z nějaké fantazie, které sloužil.
A vždyť je potřeba proniknout do naší duše a zapálit ji.
A proč s ní stát na obřadu, proč se o ni starat.

Šťastný je dům, kde nás po cestě vede zpěv houslí.
A dává nám naději; zbytek - nějak.
Šťastný je nástroj, přitlačený k hranatému rameni,
S jehož požehnáním létám po obloze.

Šťastný je ten, jehož cesta je krátká, prsty jsou zlé, luk je ostrý,
Muzikant, který postavil oheň z mé duše.
A duše, to je jisté, pokud bude spálena,
Je spravedlivější, milosrdnější a spravedlivější.

Světově proslulý houslový virtuos Niccolò Paganini žil v 19. století. Jeho zvládnutí tohoto obtížného nástroje zapůsobilo na posluchače natolik, že si mysleli, že je do věci zapleten zlý duch.

Nejznámějším Paganiniho dílem je Caprice č. 24. Slovo „caprice“ ve francouzštině znamená rozmar nebo rozmar.

K této hudbě se později přiklonilo mnoho hudebníků. Celý svět tedy zná Rapsodii Sergeje Rachmaninova na Paganiniho téma, napsanou ve formě variací. Později byl na tuto hudbu uveden balet. Moderní kytarista Viktor Zinchuk vytvořil aranžmá caprice pro elektrickou kytaru a úspěšně ji předvedl na svých sólových koncertech.

Aranžmá je aranžmá hudebního díla pro provedení na jiném nástroji nebo s jinou sadou nástrojů nebo hlasů.

Hudba může být nejen malebná, to znamená zprostředkovat charakteristické rysy osoby, hrdiny nebo nástroje nebo nakreslit krajinný náčrt. Může vyjadřovat nějaký druh emocí nebo globální myšlenky: myšlenku boje, vítězství, spravedlnosti, hrdinství.

Hudba velkých skladatelů: Bacha, Beethovena, Mozarta podléhala právě takové obecné představě. Při poslechu jejich hudby nevnímáme vizuální maličkosti (například zvukomalebnost vln, mávání ptačích křídel), cítíme své zapojení do něčeho velkého, do globální myšlenky.

Téma boje a vítězství se nejzřetelněji projevilo v Beethovenově díle. Nebál se jen o osud své země a lidstva, on sám byl v neustálém boji. Denně se přizpůsoboval životu a skládání hudby s progresivní hluchotou, která ho přiváděla k zoufalství.

Hlavním motivem Symfonie č. 5 je „téma osudu“. Rytmický vzorec vytváří pocit úzkosti. Sám Beethoven řekl: "Tak osud klepe na dveře!"

V Beethovenově hudbě však „dobro vždy vítězí nad zlem“. Je velmi veselá, plná radosti ze života a víry ve světlejší budoucnost.

Navzdory skutečnosti, že, jak se říká, „v hudbě je pouze sedm not“, kombinace těchto not je nekonečná. Hudba maluje portréty a krajiny, zapojuje nás do empatie s osobním či univerzálním problémem. Hlavní je naučit se to pozorně poslouchat a snažit se pochopit, co nám chtějí skladatelé a interpreti sdělit!

Příklady úkolů z modulu Školení

№ 1. O kom mluví norská lidová píseň "The Magic Bow"?

Možnosti odpovědi: houslista; flétnista; bubeník

Významné místo v hodině je věnováno povídání o houslích, děti se dozví, jaký význam měl tento nástroj v životě lidí od 16. století. V samotném názvu je navíc stopa. Flétna je dřevěný dechový nástroj, na buben se hraje hůlkami, ale na housle se hraje nejčastěji smyčcem.

Správná odpověď: houslista

Ne. 2. Kdo byl Niccolò Paganini?

Možnosti odpovědi: skladatel; virtuózní houslista; architekt; básník; klavírista; sochař

Na hodině se děti seznámily s dílem N. Paganiniho a poslechly si fragment jeho díla: Caprice č. 24. Na základě toho vyplývá, že N. Paganini je skladatel. Jde o velmi virtuózní dílo pro housle a šuškalo se o skladatelových schopnostech. Lidé nevěřili, že člověk umí na tento nástroj tak obratně hrát. Proto druhá správná odpověď je virtuózní houslista. N. Paganini nebyl architekt, básník, pianista a sochař.

Téma lekce: „Obrazy boje a vítězství v umění.

Dílo Ludwiga van Beethovena.

Typ lekce: lekce studia a primárního upevňování nových znalostí:

Formulář: interdisciplinární integrovaná hodina (výtvarná, hudební).

Cílová: vnímání a primární povědomí studentů o obrazech boje a vítězství v díle Ludwiga van Beethovena, pochopení souvislostí hudebních děl skladatele (hudební obrazy). s podobnými obrázky v iso.

úkoly:

vzdělávací:

emocionálně, vědomě, celostně vnímat hudbu na úrovni klíčových znalostí;

seznámit studenty s Beethovenovou hudbou, fragmenty jeho života a díla;

rozvíjející se:

rozvíjet schopnost analyzovat práci;

rozvíjet schopnost vyjádřit svůj postoj k Beethovenově hudbě v procesu poslechu

vzdělávací:

vytvořit si emocionální a hodnotový postoj k hudbě, která v hodině zazní;

vštěpovat druhým smysl pro soucit, humanismus;

kultivovat hudební vkus;

formování duchovních a mravních základů studentů pomocí umění.

Metody: analýza, srovnání, emoční drama (rytmoplastika)

Formy práce: individuální, frontální, párový, skupinový.

Struktura lekce:

Hudební pozdrav.

Ahoj hoši

Jakou máš náladu?

Jste připraveni cvičit?

Zkusíme to všichni?

Věnujte pozornost hostům!

Úvod.

Dnes, kluci, jako vždy vítáme hudbu Jejího Veličenstva na naší lekci. Proč je tomuto druhu umění věnována taková pozornost? Asi proto, že se s hudbou setkáváme všude, nás ráno zvedne oblíbená melodie z telefonu. Přicházíme do školy, na hodinu nás zve dunivý zvonek. Při procházce parkem slyšíme veselý jarní zpěv ptáků. To znamená, že hudba nás obklopuje všude.

A kluci, hudba je historie - historie osudu naší Země, historie osudu úžasných hudebníků-skladatelů.

Osud mnoha hudebníků je tragický. Aby mohli žít, tvořit, musí mnozí z nich bojovat s životními obtížemi, aby šli proti osudu

Předmět.

Otevíráme sešity a učebnice strana 122 a zapisujeme si téma lekce „Obrazy boje a vítězství v umění. Kreativita L v Beethovenovi“.

Nový materiál.

zní "Moonlight Sonata" L.v. Beethoven, učitel čte autorovu báseň o Beethovenovi

Promluvme si o Beethovenově díle

Beethoven Ludwig van (1770-1827), německý skladatel.

Narodil se v Bonnu v rodině hudebníků. Beethovenovým prvním učitelem hudby byl jeho otec, jehož vznětlivá a hrubá povaha téměř úplně odvrátila chlapce od vyučování.

Mnohem více se mu dostalo lekcí dvorního kapelníka (vedoucího kaple) K. G. Nefeho.

V roce 1785 byl Beethoven jmenován varhaníkem kurfiřtské kaple. V roce 1792 odjel na příkaz kurfiřta (vládce) Maxe Františka II. do Vídně, aby se zdokonalil. Hudebník studoval u I. Schencka a J. Haydna a poté, co Haydn v roce 1794 odešel do Anglie, u A. Salieriho a J. G. Albrechtsbergera.

Nejvýznamnější díla vytvořená Beethovenem do poloviny 80. let. XVIII století: klavírní sonáty č. 8 („Patetické“) a č. 14 („Měsíční svit“; název byl dán po smrti autora), oratorium „Kristus na Olivové hoře“ (1802-1803), „ Kreutzerova sonáta“ pro housle a klavír (1803), Třetí („Hrdinská“) symfonie (1804; nejprve chtěl autor toto dílo věnovat Napoleonovi I., ale když se prohlásil císařem, dedikaci odstranil), opera Fidelio (1805, inscenováno ve Vídni).

V roce 1809 arcivévoda Rudolf, kníže Lobkowitz a hrabě Kinský navrhli Beethovenovi zůstat pracovat a koncertovat ve Vídni. Od té doby v tomto městě trvale žije. Jeho projevy se konaly se stálým úspěchem; v roce 1814 dosáhl skladatel vrcholu své slávy. Jeho život však zastínila progresivní hluchota, která se poprvé projevila již v roce 1797. Nemoc ho donutila zcela opustit koncertní činnost.

Nicméně, i když úplně ztratil sluch, Beethoven pokračoval v psaní hudby. V posledních letech svého života vytvořil pět klavírních sonát (celkem 32), pět smyčcových kvartetů a další.

Jakousi syntézou a vrcholem celé Beethovenovy tvorby byla 9. symfonie (1823) se sborem ve finále na slova ódy F. Schillera „Na radost“. Toto dílo napsal již jako vážně nemocný, sužovaný osamělostí a zklamáním v lidech.

Snad hlavním tématem Beethovenova díla lze nazvat myšlenku hrdinského boje za svobodu, v souladu s revoluční dobou. Jeho hudba zároveň zprostředkovává i ty nejjemnější lyrické zážitky.

„Najednou se strhla strašná bouřka se sněhovou bouří a krupobitím... Místností osvětlenou zlověstným odrazem blesku na sněhu otřáslo zahřmění. Beethoven otevřel oči a výhružně vztáhl pravou ruku k nebi se zaťatou pěstí. Výraz jeho tváře byl hrozný. Zdálo se, že křičí: „Vyzývám vás k boji, nepřátelské síly! ..“ Huttenbrenner (mladý hudebník, jediný, kdo zůstal u lůžka umírajícího muže. - A.K.) ho srovnává s velitelem, který křičí na své jednotky : "Porazíme je! .. Kupředu!" Ruka spadla. Oči zavřené... Padl v bitvě.

Pohřeb se konal 29. března. V tento den byly na znamení smutku zavřeny všechny školy v hlavním městě Rakouska. Za Beethovenovou rakví bylo 200 tisíc lidí - asi desetina obyvatel Vídně.

V zápisníku si zaznamenáváme roky života.

Žánry: koncert. sonáta, kvartet, opery, balety.

Ale nejoblíbenějším hudebním žánrem byla symfonie 9 symfonií.

Symfonie - hudba. dílo pro symfonický orchestr sestávající ze 3-4 částí spojených společným tématem, ale zvukově odlišných.

Cvičení. Kdybych byl Beethoven? (děti z navržených charakteristik vyberou, co by mohlo odpovídat Beethovenově hudbě)

Sluneční. Hravé, znepokojivé, tragické, tajemné, ponuré, hrozivé, láskyplné,

Skladatelova hudba nám to pomůže potvrdit nebo vyvrátit.

Hrajeme noty. (začátek Symfonie č. 5)

S takovými znepokojivými zvuky začíná Beethovenova Symfonie č. 5. Pojďme si vyťukat rytmus této melodie...

S čím je tento zvuk spojen?

Sám Beethoven řekl, že takhle osud klepe na dveře.

Poslechněte si úryvek z prvního dílu

Děti odpovídají ústně a označují na tabuli (režim: smutný. veselý; tempo: rychlé, pomalé, umírněné; rytmus: hladký, trhaný; dynamika: hlasitě. potichu, smíšeně; melodie)

Prohlížíme skici a rukopisy. Přečetli jsme text na straně 124.

Je třeba poznamenat, že Beethovenovy hudební obrazy jsou velmi často srovnávány s obrazy jiných uměleckých forem.

Nike ze Samothroki - starověká řecká bohyně vítězství

Michelangelo - Vzpurný otrok

Co mají podle vás tyto práce společného? Odpovědět.

A teď budeme dirigenty. Kdo je dirigent?

Společně s hudebníky zahrajeme Beethovenova díla. (rytmoplastika)

Otevřete deníky a pište domácí práce. Zapište si skicu, skicu, skicu, skicu do definičního sešitu.

Odraz: Na tabulkách máte poznámky, pokud vás hodina zaujala a získali jste nové poznatky, tak zvedněte zelené poznámky, a pokud vás to nezajímalo a nepochopili jste, o čem bílý učitel mluvil.

Rozhodl jsem se zakončit naši lekci básní Eleny Kamoriny „Příběh Beethovena

Jeho talent je srovnatelný s vánicí,
Bouřka a oheň;
A bude tam i hudba
Zpívejte o něm vítězoslavně.

V průběhu let, v průběhu staletí
Ta hudba
Nechte ji chodit
Neexistuje lepší způsob.

Život pro něj nebyl ráj,
A velmi často Peklo
Ale neplakal
Nesténal, ale byl
Je vždy šťastná.

Stál jsem před ním každý den
závistivá zeď,
Byl přidušený, politý špínou
Je pryč z pomluvy.

Pak zaútočil na génia
fyzické onemocnění,
Přinesla ztrátu sluchu
Má velké bolesti.

Ale jejich hrdá křídla
Beethoven se nesložil;
Svoboda, světlo a láska
Sloužil až do konce.

Navzdory průměrným lokajům
Uctíval život;
A "Óda na radost"
Dal světu.

A ne trpitel, ale bojovník,
Ne oběť, ale tvůrce;
Stal se navždy idolem
Za tisíc srdcí.

Ministerstvo školství MO "Baryshsky District"

Městský vzdělávací ústav

střední škola r.p. pojmenované po V.I. Leninovi

obecní formace "Baryshsky okres" v Uljanovské oblasti

VEŘEJNÁ LEKCE

Popis prezentace na jednotlivých snímcích:

1 snímek

Popis snímku:

2 snímek

Popis snímku:

3 snímek

Popis snímku:

proč píšu? Co je v mém srdci, musí najít cestu ven. Proto píšu, “- řekl L. Beethoven

4 snímek

Popis snímku:

5 snímek

Popis snímku:

Faktory, které ovlivnily vznik díla Toto dílo je nejvelkolepější ze všech autorových mistrovských děl, ale má také nejsmutnější historii tvorby. Symfonie č. 5 L.V.Beethovena nese všechna skladatelova muka, všechnu jeho duševní bolest. Když se Beethoven dozvěděl, že už nikdy neuslyší, přál si smrt. Chtěl ukončit svůj život, položit ruce na sebe. Myšlenky na smrt ho někdy vůbec neopouštěly, přiváděly k šílenství, protože hudba, kterou už nikdy neuslyší, byla jeho podstatou, životem. Když však skladatel po dlouhou dobu přemýšlel o bytí, přemýšlel o síle, kterou je obdařen každý člověk. Myslel si, že každý, pokud opravdu bude chtít, dokáže „vzít osud pod krkem“, začít ho vést a žít, navzdory všem intrikám, které mu byly způsobeny. Beethoven věděl, že osud naložil s jeho životem nespravedlivě, ale také mu dal obrovskou vůli, díky které mohl znovu slyšet hudbu nejen ušima, ale i srdcem. To skladatele přimělo napsat svou nejlepší symfonii. Navzdory osudu se lidé vysmívají jeho nemoci jemu samému, který tak touží po smrti

6 snímek

Popis snímku:

Neúspěšná premiéra Beethovenova Pátá symfonie se dnes uvádí na světových pódiích. Je milována, oceňována, inspirována a obdivována. V den premiéry ale zdaleka nebylo vše, prezentace byla extrémně nepovedená a diváci s ní nebyli spokojeni. Tento výsledek ovlivnilo několik faktorů najednou a z nich můžeme vyzdvihnout ty nejpodstatnější: Koncert byl příliš dlouhý. Historie vzniku Symfonie č. 5 L. Beethovena byla příliš složitá, dlouhá a skladatel nechtěl, aby zazněla jako poslední nebo první. Protože autor uvedl dvě symfonie najednou, muselo být na začátek koncertu zařazeno několik větších děl. Publikum unavilo příliš dlouhý pobyt v sále, hlasité zvuky inovativních děl v podání orchestru. Proto do začátku uvedení páté symfonie už nechtěli nic vnímat, jejich jedinou touhou bylo rychle opustit sál. Publikum bylo navíc příliš studené. Místnost byla strašně studená, protože neměla topení. Pro nedostatek příznivých podmínek hrál orchestr špatně. Členové orchestru neustále dělali chyby a práce musela být zahájena znovu. A to dodatečně oddálilo čas už tak dlouhého koncertu. Ale i přes první neúspěch se L. V. Beethoven nestal terčem posměchu. Symfonie č. 5, jejíž historie tvorby je plná smutku a potíží, si každým rokem získávala stále větší oblibu a brzy byla uznána jako standard klasické symfonické hudby.

7 snímek

Popis snímku:

Popis symfonie V hudbě tedy vidíme boj lyrického hrdiny se zlým osudem. Konflikt člověka s osudem je zřejmý, otevírá se od prvních taktů. Skladatel napsal, že takto nečekaně „na naše dveře klepe osud“, srovnal to s nezvaným hostem, který ne vždy přichází s dárky. Beethoven řekl, že osud může jedním otočením zničit vše, změnit život, zničit známý svět snů, učinit z naplnění tužeb nedosažitelný sen. Motivy osudu kompozicí zcela prostupují a činí ji jednotnější a jednotnější. Jako všechna klasická díla se Beethovenova Symfonie č. 5 skládá ze čtyř hlavních vět.

8 snímek

Popis snímku:

Význam symfonie Tato symfonie musela zůstat ve smyslu, který do ní vložil skladatel. Beethoven chtěl každému člověku sdělit vše, co sám chtěl říci, ale nedokázal to vyjádřit slovy. Věděl, že lidé potřebují znalosti, které se k němu dostaly jen s neštěstím. Autor chtěl, aby každý nešťastník dokázal pochopit, že vše je v jeho rukou, včetně života, osudu. To vše lze vzít pod kontrolu, jen je potřeba pochopit, jak na to. Skladatel prostřednictvím hudby ukázal, jak těžký je boj, ale pokud dojdete až na konec, čeká vás šťastný a barevný konec.

9 snímek

Popis snímku:

Symfonie ve filmu Vzhledem k tomu, že kompozice má jasný smysl pro boj a překonávání obtíží, nezdá se divné, že ji její režiséři použili ke zdůraznění nejintenzivnějších momentů filmů. Takže symfonii můžeme slyšet v ratingové sérii "The Walking Dead". Epizoda nazvaná „The Favor“ se pro zvuk symfonie stává více zastrašující. Stejný kousek zní v "Ocean's Friends", "Clumsy", "I am a Zombie", "Paranoia", "Storm of the White House" a mnoha dalších neméně úderných filmech.