» »

Muž bez vlasti. Muž bez vlasti je sirotek Je-li přátelství skvělé, vlast bude silná.

29.06.2020

Třídní hodina

Člověk bez vlasti je jako slavík bez písně

Agafonova Margarita Pavlovna,
učitel primární třídy GBOU střední škola č. 139

Cíl: Vytváření podmínek pro výchovu vlasteneckých názorů studentů

úkoly:

    Zvyšování respektu k hrdinům Ruska

    Vyživující lásku k vlast

    Vyvolávání zájmu o kognitivní činnost

    Rozvoj komunikačních dovedností

Zařízení:

Mapa Petrohradu, mapa Kalininského okresu Petrohrad, dětská knížka, výstava dětských kreseb „Kde začíná vlast?“, cedule s názvy ulic přilehlých ke škole, prezentace „Člověk bez vlasti je jako slavík bez písně“, hudební doprovod- romance „Můj slavík, slavík, křiklavý - slavík“ text A. Delvig, hudba A. Alyabyev, text „Naše země“ A. Vetřelec, hudba Kobalevskij

Předběžná příprava:

    „Ulice, kde bydlím, je pojmenována po...“ – vzkazy od dětí

    „Naše škola je pojmenována po A.S. Makarenko“ - materiál připravuje skupina studentů

    „Muzeum A.I. Marinesko“ - materiál připravuje skupina studentů

    Děti jsou hrdinové Velké Vlastenecká válka: Zina Portnova a Lenya Golikov - studentské prezentace

Průběh lekce

1. Děti vstupují do třídy na romanci Alexandra Alyabyeva „Můj slavíku, můj hlučný slavíku...“

Učitel:

Za zvuků jsme vstoupili do třídy slavná romance, hudbu k níž napsal slavný ruský skladatel A. Alyabyev.

Hudba této romance nezazněla náhodou.

Téma našeho setkání: "Člověk bez vlasti je jako slavík bez písně"

Konverzace.

Kdo je slavík? Čím se slavík liší od ostatních ptáků? Čím je tento pták známý? /odpovědi dětí/

Je těžké si představit slavíka bez písně, jeho život je nemožný.

A lidský život je nemožný bez vlasti.

Jak rozumíte tomuto slovu Vlast? /odpovědi dětí/

2 . Na stolech jsou malé knihy.

Pojďme si přečíst Yu Jakovlevova slova o vlasti.

/děti čtou první stránku dětské knížky/

„Ve velké zemi má každý svůj blízký kout – vesnici, ulici, dům, kde se narodil. Tohle je jeho malá vlast. Naše společná vlast se skládá z mnoha takových malých původních míst.“

Nyní se podívejme na výstavu vašich kreseb.

Řekni nám, jak jsi viděl svou vlast. /komentáře dětí k jejich kresbám/

Jaké pocity jste při práci na kresbách prožíval?

Lidé vyjadřují pocity lásky ke své vlasti, hrdosti na ni, vřelých vzpomínek a starostí o osud své vlasti v příslovích a rčeních, v hudbě, v písních, v básních.

Děti čtou básně o vlasti:

- Co znamená "Moje vlast" -

Vy se ptáte. Odpovím:

- Za prvé, cesta je země

Běží vám naproti.

Pak vás zahrada láká

Každá voňavá větev.

Poté uvidíte uspořádaný řádek

Vícepodlažní domy.

Pak pšeničná pole

Od okraje k okraji,

To vše je vaše vlast.

Tvá rodná země.

Čím jste starší a tím jste silnější.

Čím více před vámi

Má lákavé způsoby

Otevře se důvěryhodně.

Na světě je mnoho rozdílné země

Ale je tu jedna země -

Říkáme tomu Vlast,

A Vlast je jen jedna.

Moje Rusko má dlouhé copánky,

Moje Rusko má světlé řasy.

Moje Rusko má modré oči,

Rusko, jsi mi velmi podobný.

Slunce svítí. Foukají větry

Nad Ruskem se valí přeháňky,

Na obloze je barevná duha

Není krásnější země.

Pro mě je Rusko bílé břízy,

Pro mě je Rusko ranní rosa,

Pro mě jsi ty Rusko, nejdražší ze všech,

Jak moc se podobáš své matce, vypadáš jako moje.

Vy. moje Rusko, všechny zahřeješ teplem,

Ty, moje Rusko, umíš zpívat písně,

Ty, moje Rusko, jsi od nás neoddělitelný,

Koneckonců, naše Rusko jsme my a naši přátelé.

3. Otevřete další stránku knihy – miminka.

Přečtěte si slova K.D

„Rusku říkáme vlast, protože v něm naši otcové a dědové žili od nepaměti. Říkáme tomu vlast, protože jsme se v ní narodili. Mluví v ní svou rodnou řečí, všechno v ní je pro nás domácí; a jako matka, protože nás živila svým chlebem, napájela nás svými vodami a naučila nás své řeči. Jako matka nás chrání a chrání před nejrůznějšími nepřáteli... Na světě je mnoho. Kromě Ruska jsou všechny druhy dobrých států a zemí, ale člověk má jednu rodnou matku - má jednu vlast."

Učitel:

Myslím. Že jste svými kresbami, čtením řádků poezie a odpověďmi potvrdil pravdivost těchto slov.

Každý člověk žije s láskou v srdci ke své vlasti

Jak chápete, jak se projevuje láska k vlasti?

/láska k domovu, blízkým - připravenost je chránit; láska k přírodě - usilovat o její zachování, zachování; studujte dobře - abyste svou prací udělali něco užitečného pro vlast; riskovat svůj život. Dej sílu. Dělejte nové objevy ve vědě, chraňte ve chvílích nebezpečí /

Láska k vlasti činí zemi neporazitelnou

Další (třetí) stránka naší dětské knížky.

„Milovat svou zemi znamená žít a pracovat poctivě, zvyšovat bohatství země svou prací. To je vytvořit svou kreativitou něco, co později oslaví zemi. Je to riskování života, abyste objevili něco nového, neznámého. Je to proto, aby ji ochránil v okamžiku nebezpečí před nepřáteli."

To je hlavní věc, na které je postavena láska k vlasti.

4. Kdo vytváří tradice a oslavuje svou vlast?

Díky komu se naše země a naše město staly krásnými a mocnými, slavnými po celém světě?

/lidé, kteří velmi milují svou zemi, zasvětili celý svůj život službě vlasti/

Práce s prezentací

Podívejme se na některé z nich.

/skluzavka s portréty: Yu Gagarin, A. S. Puškin, A. I. Aljabyev, A. V. Suvorov, Afanasy Nikitin, A. S. Makarenko /

Koho z těchto lidí poznáváte?

Jak oslavovali vlast? /odpovědi dětí/

Studenti hovoří o hrdinech Velké vlastenecké války

Naše škola je pojmenována po A.S. Makarenko / skluzavka, studentský příběh /

(Přednášku můžete doplnit našimi současníky)

Závěr: V různých dobách žili a žijí lidé, kteří oslavují Rusko, oslavují svou vlast.

5. Vlast na své hrdiny nezapomíná a uchovává jejich památku.

Jak to lze udělat? /odpovědi dětí: knihy, muzea, názvy lodí, názvy měst atd./

Podívejte se na mapu našeho města. (Na stole)

Co na něm můžeme vidět? /okresy, ulice, stanice metra atd./

Kdo zná název oblasti, ve které se naše škola nachází? / skluzavka s portrétem M.I.

Kde je tento památník instalován? Jak se toto náměstí jmenuje?

6. Na lavicích je plánek mikroobvodu školy č. 139 s přilehlými ulicemi.

Příjmení lidí často najdete v názvech ulic.

Možná ta jména poznáte slavní lidé ve jménech ulic a tříd naší čtvrti? / skluzavka"Velitelé", "Věda"//N.F.Vatutin, I.I.Mechnikov, A.Kondratiev, P.F.Fedoseenko, A.A.Bestužev, A.B.Vasenko, A.I.Zamshin, L.M.Michajlov/

Děti mluví o některých ulicích

Naše čtvrť není jediná, kde názvy náměstí, ulic a tříd obsahují jména lidí, kteří oslavovali svou vlast.

/skluzavka"Velitelé", "Věda"/

Podívejme se na portréty lidí, kteří se ve chvílích nebezpečí, ve dnech míru nešetřili a veškerou svou sílu věnovali službě vlasti. Vzpomínka na ně žije v srdcích lidí.

Skluzavka- děti jsou hrdinové. Připravené příběhy studentů.

Knihy, kde můžete zjistit jména dětí hrdinů Velké vlastenecké války.

Závěr: dnes jsme odpověděli na otázku, co je vlast, kde začíná vlast, co znamená milovat svou vlast a jak si lidé uchovávají památku hrdinů své země.

7. Naše setkání se blíží ke konci. A chtěl bych, abyste odpověděl ještě na jednu otázku. Co může každý z vás udělat užitečného pro svou vlast právě teď? /odpovědi dětí/

Na naši hodinu se připravovali i vaši rodiče. Jako dárek nám nakreslili mapu. Pozor, otevírám. Tato mapa je neobvyklá, vše, o čem jsme dnes mluvili, je zde. /na tabuli je mapa Ruska s nákresy měst, škol, rodin atd./. Tato mapa není hotová, musíme ji dokreslit (pro každého žáka je připravena kresba bílé holubice). Zapište si svá přání a bílé holubice vám pomohou sdělit a splnit vaše sliby (Děti si zapisují své odpovědi na otázku: „Co může každý z vás právě teď udělat užitečného pro vaši vlast?“)

Nyní máme mapu těch dobrých skutků a skutků, které musíme udělat a dokončit.

Na začátku našeho setkání jsme pracovali s malou knížečkou, má volné stránky. Každý z vás bude pracovat doma jako spisovatel. Kniha bude věnována našemu tématu "Člověk bez vlasti je jako slavík bez písně."

Zkuste si vzpomenout a zapsat své dojmy na stránky své dětské knížky.

Tak mi říkají – Vlast! Lesy. Pole. Řeky. Částečně jezera. V nejhorším případě - keře. Být zamilovaný. Chránit. A tak dále. Nerušme popel všech respektovaných osobností: Dahla, Ushakova a Ozhegova. Okamžitě znepokojme naše současníky. A zejména nyní žijící lingvista a profesor Sergej Aleksandrovič Kuzněcov, pod jehož redakcí vyšel „Bolšoj“ Slovník Ruský jazyk".

Vlast je podle tohoto slovníku země, ve které se člověk narodil a jejímž je občanem; otčina. Co když jsem se narodil v jedné zemi a jsem občanem jiné? Udělejme to obecně. Vezměme si nějakého neklidného jedince, kterého se příbuzní nebo prostě šmejdsky smýšlející šosáci snaží identifikovat právě s touto domovinou. Jako, člověku bez vlasti se rozhodně nedoporučuje být ve skladišti lidské rasy. Vy rozhodnete. A nyní se náš Jaroslav Arturovič Ilves (jméno změněno) narodil do rodiny sovětského vojáka, Estonce, který se svou ukrajinskou manželkou žije a pracuje v NDR, městě Postupim, ve spolkové zemi Braniborsko. Náš Yarik se narodil a žije u Němců až pět let. Poté je tatínek po pádu Berlínské zdi znovu přenesen za zvuků „Outside the Wall“*. Tentokrát někde v Kazachstánu. Do stejné Karagandy.

Žil tam do svých 15 let a pak se splnil sen celé rodiny. Byl čas na byt. A stěhují se společně do Petrohradu. V nové budově. Yaroslav studuje v Petrohradě a poté se ožení s hezkou tatarkou z Kazaně. Obecně je vše jako u lidí. A pak, čert je vytáhl, přestěhovat se na Ukrajinu. Nebo spíš ne čert, ale tchyně hlavy rodiny, což je v jejich případě to samé.

Stěhují se na Ukrajinu (nebo na Ukrajinu) kvůli nemoci své babičky. Ale proč se Yarik a jeho žena dostali do problémů? To se neví. Zkrátka přichází rok 2013. Euromajdan. A tak dále. A všechno ostatní. Rodina se mimo nebezpečí znovu stěhuje do Ruska. A najednou z ničeho nic objeví v Austrálii laskavého strýčka. Zde je rychle zaplete démon a oni, každý jeden, emigrují do této země. Vážení odborníci, řekněte nám, sirotci, kde je naše vlast Yarik Ilves? Jak ho v tomto ohledu identifikovat? Otec je Estonec, matka je Ukrajinka. Narodil se v Německu, pak cválal po Evropě a nakonec se usadil v Austrálii...

Kdysi jsem na jednom z fór nastolil podobné téma. Jedna starostlivá dáma byla zapřažena na vrchol. Říká: „Pravděpodobně, vlast je tam, kde je duše...“ Promiňte, co když miluji všechno japonské od narození? No, tak nás to učili. Moji rodiče do toho byli a já si to adoptoval. Miluji jejich jídlo, naučil jsem se jejich jazyk, jezdím tam na dovolenou. Jsem Japonec? Lvice fóra dala na konec věty hluboce sympatický emotikon a napsala:

- A vy, jak se ukázalo, jste člověk bez vlasti?!

- Studna. Ukazuje se. Dělá to ale mě nebo někoho jiného v očích těch, kteří se rozhodli pro svou vlast, méněcenným? Nejsem lepší člověk než ostatní. Ale ne horší. Mám radost ze života neméně než ti, kteří mají silnou sebeidentifikaci ve vztazích se svou vlastí. Nebo bych se měl stydět, že o žádné neuvažuji konkrétní zemi nebo je oblast vaší vlastí?

Kde tedy začíná vlast? Michail Lvovič Matusovsky, který napsal tato nesrovnatelná slova k Bernesově písni, to také pořádně nevysvětlil. Otázka tedy zůstala otevřená. Nebo možná má pravdu emigrantský taxikář z „Brother 2“? "Vlast je tam, kde ti je v zadku teplo"... Ale můžeš se s ním i hádat... Jakou sílu milovat a bránit, když takovou máš zábavná biografie? Když jsi zmítán světem z jednoho popela do druhého? „Rusi, kam jdeš? Dejte odpověď. Nedává odpověď." Možná to ví Amerika? Nebo Čína? Ano, i oni neustále někam spěchají, jako k ohni.

Jednou Forrest Gump řekl Jenny o svých dobrodružstvích a ona jednoduše řekla: "Škoda, že jsem nebyl s tebou." A on jednoduše odpověděl: "Byl jsi!" Protože opravdu věděl, co je láska,

Na otázku, kde je vlast, snad neexistuje správná odpověď. Možná opravdu tam, kde se duše cítí dobře nebo pátý bod hřeje. Ale můžete si být jisti tam, kde to není. Kde je vám zima bez vašeho milovaného. Pokud milujete vážně, vaše duše se usmíří, ale váš zadek bude jen silnější.

Vlast. co to je? Předpokládá se, že vlast je místem, kde se člověk narodil. Ale je mnoho případů, kdy se člověk narodí na volném prostranství, v autě, vagónu, v letadle, na lodi atd., daleko od místa, kde žijí jeho rodiče, místa, které považují za své. vlast. Novorozenec nemá vlast. Získává se později – v průběhu let, v procesu dospívání, školení, vzdělávání, sugesce. Proč?

Proč lidé rozdělují Zemi? Toto je moje země, toto je moje vlast, toto je můj domov... Ale oni tvrdí, že Pán nebo kdo jiný dal jednu Zemi všem, aby na ní lidé mohli žít jako jedna rodina v lásce, přátelství a harmonii.
A co má člověk dělat, když se vlivem okolností, které nemůže ovlivnit, narodil ne ve své tzv. historické vlasti, tzn. Ne vlastní vinou se ukázal jako člověk bez vlasti, méněcenný člověk.

Vadný člověk je člověk do určité míry zbavený výsad, které má tzv. rodilý obyvatel země; osoba, která je v každém případě poškozena na jejích právech a povinnostech; člověk, kterým zástupci titulárního národa nějak opovrhují z prostého důvodu, že je jiné národnosti nebo rasy; člověk trpící, když ne fyzicky, tak bezesporu morálně.
Co přesně je jeho chyba?

Miliony a miliony lidí po celé zemi z toho či onoho důvodu opouštějí své domovy a odcházejí do jiných zemí hledat lepší život; v naději, že je tam čeká nebeský život; čekají mléčné řeky a zlaté runy; v naději, že jsou tam očekáváni s otevřenou náručí... A sotva někdo přemýšlí o tom, že v těch zemích, kde je život víc vysoká úroveň lidé tam žijící vybudovali a budují tuto zemi pro sebe a pro své budoucí generace. Toto je jejich země, toto je jejich vlast. A nechtějí, aby se k nim přiblížil někdo jiné národnosti, s jiným jazykem, s jiným typem tváře, s jinými tradicemi a narušoval jejich patriarchální ticho a rutinní klid. Navíc se budete muset podělit s těmi, kteří přijdou, dát jim něco svého. A kromě toho byli od kolébky vychováni k lásce právě k tomuto malému kousku země, na kterém měl to štěstí se narodit, a k národu, ke kterému patří.

A každý národ, který se snaží zachovat si takříkajíc čistotu, se stává fyzickým a mravním monstrem v doslovném slova smyslu. V jakékoli, i velmi civilizované zemi, se podívejte do takzvaného vnitrozemí, kde přežila víceméně čistá, domorodá část obyvatelstva - jací jsou to oškliví, oškliví lidé (v obecně přijímané představě fyzické krásy dnes).

A v morálním aspektu jde o slabě civilizované lidi, kteří neuznávají a nepřijímají takové pojmy jako internacionalismus, kosmopolitismus atd., konzervatismus, lpění na prastarém, idiotském (komu k ničemu v moderní svět) tradice, lpění na různých předsudcích atp.

V míšení různých ras a národností je podle mě nepopiratelná výhoda ve všech ohledech. To sbližuje a spojuje lidi na Zemi.

Život, historie každého jednotlivého člověka... Kolik jich je? Miliardy a miliardy na této zemi... Láska, nenávist, štěstí, neštěstí, tragédie, bolest, vášeň, sny, naděje, beznaděj - život... A každý má svůj vlastní.

Člověk se na svět narodí, žije proto, aby získal uspokojení ze života, a celkově by měl dostat uspokojení z toho prostého důvodu, že je rozumným člověkem, tzn. obdařen schopností myslet, trpět, milovat.

Recenze

Dobrý den, Leonide!

„A každý národ, který se snaží zachovat si takříkajíc čistotu, se stává fyzickým a morálním monstrem v doslovném slova smyslu. V jakékoli, i velmi civilizované zemi, se podívejte do takzvaného vnitrozemí, kde přežila víceméně čistá, domorodá část obyvatelstva - jací jsou to oškliví, oškliví lidé (v obecně přijímané představě fyzické krásy dnes).

A po morální stránce jsou to slabě civilizovaní lidé, kteří neuznávají a nepřijímají takové pojmy jako internacionalismus, kosmopolitismus atd., převládá v nich konzervatismus, lpění na prastarých, idiotských (v moderním světě nikomu k ničemu) tradicím. , lpění na různých předsudcích atd.“

Paradoxně, podle mého názoru, nejlepší recenze na váš článek byla dána téměř před 200 lety -

Dva pocity jsou nám úžasně blízké -
Srdce v nich najde potravu -
Láska k rodnému popelu,
Láska k rakvím otců.
Na jejich základě od nepaměti,
Z vůle samotného Boha
Lidská nezávislost
Klíč k jeho velikosti.
Životodárná svatyně!
Bez nich by duše byla prázdná.
Bez nich je náš malý svět pouští,
Duše je oltář bez božstva.

Tady bychom mohli skončit, ale v dalším citátu -

„Člověk se rodí na svět, žije proto, aby získal uspokojení ze života, a celkově by měl dostat uspokojení z toho prostého důvodu, že je rozumným člověkem, tzn. obdařeni schopností myslet, trpět, milovat.“ -

Stojíte o spokojenost v životě.

S ohledem na vlastnosti osoby, kterou jste uvedli, je spokojenost možná pouze v životě, který má pro ni SMYSL. Tito. když má člověk ve svém životě smysl. Srovnávání Života s Cestou, když chápe, „kam, proč a jak by měl jít ke štěstí, potřebuješ tak málo, ale štěstí se nachází na cestě!

Přeji vám, abyste našli cestu!

A ještě poslední věc.
Vlast je sjednocujícím principem lidí! Co spojuje lidi bez vlasti?
Přemýšlejte o tom. Není nikdo kromě Mammona. A to je cesta k degradaci.

Kristus plakal pro Jeruzalém, ve kterém měl být ukřižován. Svatý. Nicholas Japonský se modlil u oltáře za vojenské vítězství Ruska, zatímco jeho děti se modlily za vítězství Japonska. Zvláštním činem mnichů na Athosu je, že se stáhli nejen ze světa, ale i ze světa vlast. Pokud nemilujete svůj lid, pak některá část vaší duše nebude realizována, je si jistý biskup PANTELEMON ze Smolenska a Vjazmy:

Ve vzpomínkách Ivana Vsevolodoviče Shpillera, syna slavného moskevského kněze otce Vsevoloda Shpillera, je příběh o tom, jak jeho rodiče v exilu v Bulharsku po německém útoku na SSSR přestali komunikovat se svými sousedy, německými důstojníky. . I když předtím byli mezi sebou přátelé. Co to bylo pro ně, emigranty? Sovětský svaz? Země, ze které museli uprchnout, aby nebyli zabiti? Země ovládaná sofistikovaným padouchem? Země, kde byly ničeny kostely, páleny ikony a zastřeleni nevinní lidé po statisících? Ne. Sovětský svaz byl jejich vlast.

Svatý Mikuláš Japonský, když byl v Japonsku, postrádal svou vlast, hovoří o tom jeho deníky. Modlil se za Rusko. Během Rusko-japonská válka Jeho duchovní děti, Japonci, které vedl k víře, k němu přistoupily a požádaly ho, aby jim požehnal, aby mohli sloužit modlitbu za vítězství Japonska. Požehnal jim a sám, když byl u oltáře, se modlil za vítězství Ruska. Protopresbyter Alexandr Kiselev, který žil v exilu v Americe, sbíral špínu z bot svých synů, kteří navštívili Petrohrad, a žádal, aby tuto půdu - zemi své vlasti - dal svou rakví, protože si to ani nedokázal představit. odpočíval by v Rusku.

I Kristus měl vlast. Plakal pro Jeruzalém, protože věděl, že toto město bude zničeno. Plakal pro lidi, kteří Ho ukřižovali. Miloval tyto lidi.

Jak lze říci, že vlast není základní pojem, ale „fenomén, který se objevil v začátek XIX století"? Ale co potom všichni ti, kteří bránili svou vlast ve válce v roce 1812, nebo ti, kteří bojovali za svá města a chránili je před mongolskými Tatary? No, neměli jako základní pojem vlast?

Pokud v moderním světě někdo vyrůstá bez rodičů a cítí se jako sirotek, nelze říci, že osiřelost je normou. Musíme mluvit o krizi základních pojmů, které v naší době lidé ztrácejí základní pojmy, že tyto základní pojmy jsou zničeny. Pokud se totiž člověk stane lhostejným mezi jakými lidmi a v jaké kultuře žije, je to tragédie. Podle mého názoru neexistuje žádná globální kultura, toto je pouze blížící se království Antikrista. Existuje celosvětová ortodoxní kultura. Myslím si ale, že se na tom podílíme, a přitom si stále zachováváme vlastní jedinečnost. V Kristu není ani Řek ani Žid, není muž ani žena. Ale Kristus měl vlast. Koneckonců plakal pro Jeruzalém, protože věděl, že město bude dobyto vojsky a zničeno. Plakal pro lidi, kteří Ho ukřižovali. Miloval svůj lid.

Vyhnání z vlasti bylo vždy vnímáno jako trest. Hieromonk Pavel Troitsky, slavný zpovědník a starší, který žil v Sovětský čas, když byly pronásledování a život byl těžší než teď, řekl lidem, kteří chtěli do Ameriky: "Kdo na vás čeká tam, v této Americe?"

A viděl jsem lidi, kteří odešli - odešli kvůli penězům, pro lepší život, - a většinou trpí a jsou nešťastní. Chybíš jim, ale nemohou se vrátit - ocitli se mezi dvěma světy.

Ruští mniši, kteří žijí na Athosu, mají velké potíže zvyknout si na skrovnost Řecká příroda. Pro ně je to výkon. Slyšel jsem je říkat, že když se jim podaří přijet do Ruska, jsou připraveni brečet při pohledu na bílé břízy. Možná je to pro někoho legrační a mnich by neměl plakat kvůli břízám. Ale v lidská duše to je. Samozřejmě se nad to můžete povznést, ale povznést se neznamená vzdát se. Svět kolem nás stvořil Bůh a my si zvykáme na to, co nám Bůh dal. Pro někoho savana, pro jiného step, pro jiného džungle. Říká se, že lidé, kteří žijí v tundře a neustále vidí obrovské nebe Když jdou na jih nebo do středního pásma, začnou toužit po tomto nebi. Neříkám, že to je to hlavní. Ale je to tam.

Já sám jsem jako dítě neměl rád folklorní soubory a celou tu „ruskou kulturu“. Nerozuměl jsem jí. Ale jednoho dne jsem slyšel ruštinu lidová píseň a taková melancholie mě svírala v hrudi. Cítil jsem duši ruského lidu. Cítil jsem, že jsem toho součástí. Pokud nemilujete své lidi, nemilujte ty lidi, se kterými vás pojí kultura, jazyk, obecné dějiny, pak nějaká část vaší vlastní duše není realizována.

Tato komunita existuje, je to objektivní realita. Láska k vašemu lidu nepřekáží, ale naopak vám pomáhá milovat jiné národy, vidět jejich vlastnosti, vidět jejich krásu. Bez zakořenění ve své kultuře, ve své vlastní národní tradicečlověk nemůže být člověkem. Nemůžete být člověkem bez vlasti. Moderní lidstvo drcené, stříkané, rozdrobené na kousky. Můžete vzít látku a rozdělit ji na atomy, ale už to nebude dřevo, nebude to kov, nebude to voda. Stejně tak lidstvo: bez pojmu vlast, bez pojmu rodina prostě zmizí.