» »

Lidový sváteční kroj. Ideál ruské krásy Recenze předchozí lekce

31.07.2021

Účel lekce:

  • vytvořit si představu o ruském lidovém ženském kroji;
  • rozvíjet fantazii, schopnost vytvářet dekorace a pracovat ve skupině;
  • vzdělávat zájem o ruskou kulturu a její tradice.

BĚHEM lekcí

1. Pozdrav.

2. Předmět příspěvku.

3. Hudební epigraf - fragment písně "Ruská krása".

4. Literární epigraf (verše O. Ostrovské „Ruský kroj“).

Důležitý páv, „holubičí duše“
Dlouho se tomu říkalo dívka.
Při obtížné práci byla záda ohnutá ...
Ale šla na večírek
V nádherném oblečení selských šatů
Kde je celý vzorec o snu a naději.
Krk byl zdoben korálky, monisty;
Korálky, korály, zlatý jantar.
Všechny drahé pokrývky hlavy -
Šití s ​​korálky a zlatým tepáním:
Kika, straka - šaty mladé ženy;
Kosnik, koruna - ozdoba dívky;
Kolekce, povoinik - šaty pro starou ženu.
Nejkrásnější jsou šaty mladé ženy,
Takže od nepaměti uchovávané v Rusku
Ruský kostým nebývalé krásy.

Kluci, pojďme se podívat, z čeho se skládal ženský kostým.

- Tohle je košile, letní šaty, čelenka.

Mnoho umělců ztvárnilo ruské krásky v národním kroji.

5. Slideshow s obrazy umělců (Vrubel, Argunov, K. Makovsky)

- Kde jinde můžete vidět lidový kroj?

Kolik z vás zná název dámských klobouků?

V ruském lidovém kroji byla zvláštní pozornost věnována ženské pokrývce hlavy. Dalo by se z něj zjistit, z jaké oblasti byla, jakého věku.

ZPRÁVA DĚTI:

Dívky nosily

BANDAGE - pruh látky na pevném základě s ušima pro přichycení stuh

Obruč - vyrobená z dřevěné kůry nebo lepenky ve formě kruhu, potažená látkou a bohatě zdobená.

KOKOSHNIK (kokošské kuře) - byl lehký kartonový vějíř, potažený látkou a zdobený. Byl různých tvarů – jednorohý, dvourohý, válcový, v podobě sedla.

POVOYNIK je kulatá čepice vpředu vyvýšená a vzadu přiléhající k hlavě.Byly zde našity i stuhy - úvazy, které se 2x omotávaly kolem hlavy. Nosily ho vdané ženy.

- Čím zdobily pokrývky hlavy?

Jedná se o korálky, korálky, perly, zlaté nitě, krajky, fólie, sklo, drahé kameny.

6. Prezentace s klobouky.

7. Fyzik. minuta.

8. Praktická práce ve skupinách.

Dnes musíte být mistrem dekorace, tzn. designér a ozdobte dívku, kterou jste nakreslili kokoshnikem, vymyslíte dekorace sami pomocí připraveného materiálu (obiloviny, fazole, hrášek) a předem připraveného tvaru kokoshnik. Nalepte je a vybarvěte.

Výuka výtvarného umění probíhala podle programu B.M. Nemenský ve 4. třídě.

Cíle lekce:

  • ukázat studentům roli umění v pochopení krásy ruské ženy;
  • seznámit studenty s ruským lidovým krojem, pojmem "soubor";
  • rozvíjet dovednosti a schopnosti při řešení kreativních problémů pro variace;
  • vzbudit zájem o ruské lidové umění;
  • pokračovat v rozvoji estetického a uměleckého vkusu, tvůrčí činnosti a myšlení žáků;
  • provádět mezioborovou komunikaci (literatura, umění, hudba, historie);
  • vštípit dětem lásku k historii Ruska.

Zařízení:

  • pro učitele - počítačová prezentace, názorné pomůcky;
  • pro studenty - polotovary postav dívek, akvarel nebo kvaš.

Vizuální rozsah:

Prezentace s reprodukcemi obrazů M. Vrubela "Labutí princezna", I. Argunova "Portrét neznámé selské ženy v ruském kroji", K. Bryullov "Věštecká Světlana", K. Korovin "Severní idyla", K. Makovského "Na kraji", "Ruská krása", "Boyar u okna" a ilustrace ruského lidového kroje.

Literární série:

  • A.S. Puškin "Příběh cara Saltana" (úryvek);
  • N. Nekrasov „Kdo by měl v Rusku dobře žít“ (úryvek);
  • N. Nekrasov "Mráz, červený nos" (úryvek).

Hudební řada: nahrávání ruských lidových písní.

Průběh lekce „Obraz ruské osoby. Ženské obrazy v umění»

I. Organizační moment.

Učitel: Kluci, dnes v lekci budeme pokračovat ve studiu sekce „Původy přirozeného umění“. Připomeňme si, jaká témata jsme již studovali. (Snímek číslo 1).

Všechny druhy a žánry výtvarného umění o člověku přímo či nepřímo vypovídají. Hlavním předmětem umění byl vždy člověk, složitý duchovní svět, charakter, nálada.

II. Vyhlášení tématu.

Téma naší lekce: „Obraz ruské osoby. Ženské obrazy v umění "(snímek číslo 2).

III. Stanovení cílů.

Učitel: Definujme cíle naší lekce. Co byste se chtěli ve třídě naučit? co by ses chtěl naučit?

VI. Práce na tématu lekce. Učení nového materiálu.

Učitel: Každý národ má své vlastní chápání mužské a ženské krásy. Obraz muže je neoddělitelný od práce. V ruské rolnické kultuře je to obraz oráče.

Co si myslíte o ženské image? Žena byla považována za praotce, počátek života, matku veškeré přírody. Byla chápána jako přímluvkyně, paní domu, byla ceněna pro svou důstojnost, duchovní vnímavost a vřelost.

Ruská kráska. Tomuto obrazu je věnováno mnoho uměleckých děl a literatury. Co rozumíme výrazem ruská krása?

Vraťme se k dílům velkých umělců a k uměleckému slovu o kráse žen, které žily ve starověkých ruských vesnicích a městech. (Snímek číslo 3).

Student: Říkají, že je princezna,
Že nemůžete spustit oči.
Ve dne se světlo Boží zatmí,
V noci osvětluje Zemi
Měsíc svítí pod kosou,
A v čele hoří hvězda.
A je majestátní
Chová se jako pava.

Student: Obraz ptáka je prastarým symbolem dobra a prosperity. V obrazu ženy, v jejím kostýmu a především v obrazu bílých rukávů-křídel byl vyjádřen obraz krásného snu - pták štěstí.

Student: "Labutí princezna" je jedním z nejpoetičtějších ženských obrazů v umění umělce Vrubela. Vrubel zobrazil Labutí princeznu v koruně zdobené říčními perlami a polodrahokamy. Vrubel se s láskou snažil zprostředkovat veškerou krásu národního ženského oděvu, jeho barev, v blízkosti původní přírody. (Snímek číslo 4).

Student: V ruských vesnicích jsou ženy
S klidnou gravitací tváří,
S krásnou silou v pohybech
S chůzí, s očima královen.
Krása světa je úžasná:
Červený, štíhlý, vysoký,
Krásná v každých šatech
Zručnost v každé práci.

Student: Když se pozorně podíváte na portrét selské ženy, který vytvořil umělec Argunov, uvidíte, že jako by vyzařovala rovnoměrnou, jemnou záři, v duši má světlo. Mladá dívka je oblečena do slavnostních červených letních šatů s bílou elegantní halenkou. Vysoký kokoshnik vyšívaný zlatem zdůrazňuje vznešené, téměř královské držení dívky. (Sladké č. 5).

Student: Naše tance jsou všude známé,
Naše tance jsou jako oheň.
Ruská kráska vyjde
Nechte to jít na akordeon.
ruské boty šité zlatem,
Úzké kozačky se na slunci lesknou.
Je tam krása, plave jako labuť
A všichni obdivují její krásu.

Student: Bryullovův obraz je inspirován Žukovského básní „Světlana“. Je zobrazena epizoda věštění, která byla součástí oslav Vánoc. Bryullov zobrazil Světlanu v ruském národním kroji, jak sedí před zrcadlem, na které obrátila svůj pohled. Umělec vytvořil působivý obraz mladé dívky, přitahující svou krásou a spontánností.

Učitel: Kluci, dívali jste se na reprodukce obrazů, poslouchali literární díla. Jak jste si představovala podobu ruské krásky? Co všechny tyto obrazy spojuje?

Všechny tyto obrazy spojuje bohatý vnitřní svět, duchovní laskavost, píle. Každý obraz odrážel národní tradice ruského lidu. Lidé věřili: krása je laskavá ochranná síla. Proto se ženy snažily zdobit svůj kostým. Ruskému národnímu kroji byla vždy věnována zvláštní pozornost. (Snímek číslo 6).

Učitel: Soubor ruského lidového kroje vytváří poetický obraz, neoddělitelný od pracovního života, svátků, rituálů. Myšlenka ruského ženského kostýmu je spojena s košilí a letními šaty.

Košile - základ ženského kroje byla ušita z bílého plátna. Košile byla zdobena výšivkou, zejména límec, ramena, hruď a lem. (Snímek číslo 7).

Učitel: Přes košili byly oblečeny letní šaty. Letní šaty byly vpředu zdobeny vzorovaným pruhem, prýmkem. Lem letních šatů byl zdoben vzorem, který symbolizoval úrodnost země - kosočtverce, trojúhelníky, čtverce s tečkami.

Na severu byl sarafan často doplněn oblečením na otevírání hrudníku - epanechkou. Epanechka je krátká rozšířená halenka bez rukávů. (Snímek číslo 8).

Učitel: Na jihu Ruska nosili místo letních šatů ponevu - podomácku tkanou kostkovanou vlněnou sukni. Bylo to opláštěné stuhami, prýmkem. Zástěra, zdobená vzory symbolizujícími zemi a vodu - kosočtverce, vlnovky, ptáci, spoléhala na ponevu. (Snímek číslo 9).

O svátcích byla hlava ozdobena nádhernou čelenkou - kokoshnikem. Kokošniky byly bohatě zdobeny sladkovodními perlami, výšivkami a přívěsky. Dívky předváděly copánky a vdaná žena si dala vlasy pod čelenku.

V. Kreativní práce.

Učitel: Dnes v lekci navrhuji, abyste si vytvořili obraz ruské krásy. Co byste měli ve své práci ukázat? Správně, musíte odrážet krásu ruského lidového kroje, zprostředkovat charakter dívky a její náladu.

(Během práce jsou slyšet ruské lidové písně.)

Učitel: Kluci, vaši práci umístíme na tabuli.

  • Co vidíš na tabuli? (Malá mýtina u lesa).
  • A co dělaly dívky na mýtině, když se daly dohromady? (Vedli kruhový tanec).
  • Jak postavíme naše dívky? (Kolo).

(Studenti rozmístí na tabuli figurky dívek do kruhu).

  • A co dělaly dívky, když se dostaly do kulatého tance? (Zpíval písně).
  • Pojďme si zazpívat píseň "Na poli byla bříza."

(Provedení písně s dětmi).

VI. Shrnutí práce.

Učitel: Kluci, co nového jste se na lekci naučili? Dosáhli jsme svých cílů? Co jste se dozvěděli o ruském lidovém kroji? Výborně, všichni dnes pracovali velmi dobře. Děkuji všem za lekci.

Prezentace „Obraz ruské osoby. Ženské obrazy v umění»

Konstrukce lekce výtvarného umění

o výrobní praxi PM.01 "Výuka podle programů základního všeobecného vzdělávání v základních ročnících vyrovnávacího a nápravně-rozvíjejícího"

studenti skupiny 46 "B" specializace44.02.05 "Nápravná pedagogika v primárním vzdělávání"

Třída: 4 "B"

UMC:Škola Ruska Program: NěmeckýB. M. "Výtvarné umění"

Téma lekce: Lidská krása. Obraz ruské krásky. Kreslení portrétu.

Cílová: rozvoj estetických potřeb v procesu vytváření portrétu ruské krásy,stanovení nejúčinnějších cest k dosažení výsledků, stanovení způsobů zobrazení portrétu a způsobů řešení problémů tvůrčího a objevného charakteru.

Plánované výsledky:

Osobní: studenti projevují utváření estetických potřeb (potřeby komunikace s uměním, potřeby samostatné praktické činnosti), hodnot a citů.

Metapředmět: prokázatregulační UUD (studentiÓ komunikativní UUD informativní EUUD (všeobecně vzdělávací): formulace cíle; vyhledávání a výběr informací (logický): určit nejefektivnější způsoby, jak dosáhnout výsledku, analyzovat způsob zobrazení portrétu;

Předmět: prokázat znalosti způsobů, jak řešit problémy tvůrčí a průzkumné povahy, v procesu vytváření portrétu ruské krásy.

úkoly:

Vzdělávací: vychovávat estetické potřeby (potřeby komunikace s uměním, potřeby samostatné praktické činnosti), hodnoty a city.

Rozvíjející se: rozvíjetregulační UUD (studentiÓ uplatňovat sebekontrolu, sebeúctu, seberegulaci jako schopnost mobilizovat síly a energii, jsou schopni efektivně organizovat své pracoviště, provádět kognitivní a osobní reflexi);komunikativní UUD (úplně a přesně vyjádřit své myšlenky; vědět, jak naslouchat);informativní EUUD

Korekce-vývoj: stimulovat kognitivní aktivitu v procesu zobrazování obrazu ruské krásy; rozvíjet kontrolu, sebekontrolu, hodnocení a sebehodnocení, vědomou seberegulaci kognitivní činnosti prostřednictvím rozboru vykonávané práce; formovat schopnost organizovat své vlastní aktivity a provádět portrétní obraz na základě plánu; rozvoj zrakové a sluchové pozornosti; rozvoj myšlenkových procesů; rozšíření slovní zásoby.

Vzdělávací:

    Pokuta:

    Technický:

    Kompoziční:

    barva : upevnit schopnost výběru barev v souladu s tématem a tématem obrázku.

    Zásady výchovy a vzdělávání:

Principy učení:

    Princip viditelnosti.

    Zásada systematickosti a důslednosti.

    Princip přístupnosti.

    Princip integrity

    Princip fungování

    Princip psychické pohody

Zásady výchovy

    Vytvoření pozitivního emocionálního povznesení

    Vzdělávání prostřednictvím interakce

Metody školení a vzdělávání:

Metody výuky:

1. Podle zdroje získávání znalostí:

    Verbální: rozhovor, vysvětlení

    Vizuální: ukázka, ilustrace.

2. Pro didaktické účely:

    Metody kontroly a hodnocení znalostí.

3. Podle úrovně zapojení do produktivních činností:

    Vysvětlující a názorné

    Částečně - hledat

4. Metody rozvoje mentálních funkcí:

    Vyjádření problému nebo problémové situace

5. Metoda rozvoje kognitivního zájmu:

    Formování připravenosti k vnímání.

Vzdělávací metody:

1. Metody pro děti k pochopení jejich sociální zkušenosti, motivace k činnostem a chování:

2. Metody stimulace a nápravy jednání a vztahů dětí ve vzdělávacím procesu:

    povýšení.

Forma organizace studentských aktivit: čelní, individuální.

Vzdělávací prostředky :

Ukázka: tabule, ukázkový portrét, reprodukce umělců, prezentacePowerPoint.

Customized:, instruktážní karta pro kreslení stromu, krajiny; silný list papíru, jednoduchá tužka, guma, barvy, štětce, voskovky

Typ lekce: .kombinovaný

Struktura lekce:

    1. Organizační a motivační moment (1 min).

      Aktualizace základních znalostí a metod jednání. Identifikace problému (3min).

      Postřeh (5min).

      Ukázka způsobů působení (5 min).

      Fizminutka (3 min).

      Slovní výslovnost způsobů jednání (9 min).

      Aplikace metod působení (9 min).

      Rozbor metod působení (3min).

      Reflexe vzdělávací aktivity (2 min).

Informační zdroje:

1. GEF IEO: změna textu. A navíc. Pro rok 2011 / M - ve vzdělávání a vědě Ros. Federace. - M .: Vzdělávání, 2011. - 33 s. – (Standardy druhé generace). - ISBN 978 - 5 - 09 - 025287 - 4.2.

2. Pracovní praxe "Výuka v rámci programů základního všeobecného vzdělávání v primárních ročnících a základních ročnících vyrovnávacího a nápravně-rozvíjejícího vzdělávání" [Text]: doporučení studentům / T.V. Chashchina. - Kamensk-Uralsky, 2015. - 26s.

3. „Výtvarné umění. Grade 4” / B. M. Nemenský [a další]. - M.: Osvěta, 2014

Rozložení desky:

18. října.

Třídní práce.

Předmět:

Cílová:

Během lekcí:

Fáze lekce

Metody

školení a vzdělávání

Činnost učitele, žáků

Plánovaný výsledek

1. Organizační a motivační moment.

Úkol: vytvořit pozitivní emocionální náladu žáků pro nadcházející aktivitu.

Metody rozvoje kognitivního zájmu: technika vytváření psychického komfortu.

Ahoj kluci, usmějme se na sebe, dejme si dobrou náladu.

Prosím posaďte se!

Jmenuji se Ekaterina Romanovna, dnes vám dám lekci výtvarného umění.

Zkontrolujeme připravenost na lekci. Jmenuji školní potřeby a vy zkontrolujete, zda je máte, a dejte věci do pořádku na stůl.

Dnes v lekci budete potřebovat: list papíru, jednoduchou tužku, gumu, barvy a štětce.

Přeji vám, ať se vám ve vaší tvůrčí činnosti na hodině daří.

Prokázat: regulační UUD (studentiÓ samoregulační, schopni efektivně organizovat své pracoviště)

2. Aktualizace základních znalostí a metod jednání. Identifikace problému.

Úkol: společně s dětmi formulovat téma a cíle lekce, prostřednictvím problémové situace.

Podle zdroje poznání - verbální: rozhovor; vizuální:demonstrace,

Mírou zapojení do produktivní činnosti - částečně průzkumná, problematická

Metody rozvoje kognitivního zájmu: umělecké slovo.

A abyste určili téma naší lekce, podívejte se na obrázky

Kluci, pojďme je porovnat. Nejprve si vzpomeňte, v jakém žánru jsou vyobrazeny? Jak se tomu říká? Je to portrét, zátiší nebo krajina? (portrét)

Proč? co je to portrét?

Portrét je žánr výtvarného umění. Portrét je obraz zobrazující osobu nebo skupinu lidí. V portrétech se umělci snaží nejen vyjádřit podobnost, ale také charakter člověka.

Co nám může portrét říci? (o člověku)

Pokuta.

Zvažme více. Kdo je na všech obrázcích? (dívky).

Myslíte si, že jsou to krásné dívky? Lze je nazvat ruskými kráskami? Proč?

Řekněte mi, kluci, jaká by podle vás měla být „ruská kráska“?

(Krásný cop, růžové tváře, krásný outfit)

Výborně, vidím, že už máte představu o tom, jak ruská kráska vypadala.

Kluci, chtěli byste se dozvědět více o ruské krásce?

Jaké tedy bude podle vás téma lekce?

A takto zní téma lekce, přečtěte si prosím. (Obraz ruské krásky).

Co se tedy můžeme v dnešní lekci naučit?

Zjistěte, jak ruská kráska vypadala.

A co se naučíme zobrazovat?

Naučte se líčit ruskou krásku.

Jste ochotni s tímto plánem pracovat?

Každý národ má svůj vlastní obraz lidské krásy. V ruské rolnické kultuře je obrazem ženské krásy jemnost, něha, majestát.

Rusové vždy přikládali velký význam obličeji jako výrazu charakteru a duše.

Podívat se člověku do tváře znamenalo pohlédnout do jeho duše.

Podívejte se na tváře ruských žen, jaký mají vzhled?

- jakoby zevnitř září, vyzařují klidnou a jasnou záři, chcete si vedle sednout, zahřát se.

Podívejte se na jejich oblečení? Jaké oblečení nosili? Jak se tomu říká? (zobrazeno na obrázku) Kokoshnik, letní šaty, košile.

A přitom její slavnostní úbor je úžasný. Ruské ženy samy šily a zdobily oblečení, vložily do něj svou duši a ukázaly skutečný talent umělce.

Význam vyšívání byl zapomenut, ale tradice zdobení zůstala. U žen se přes košili nosily letní šaty.

A jaké klobouky nosily ruské krásky?

V každodenním životě dívky nosily cop.

O svátcích byla hlava ruské ženy zdobena čelenkou úžasné krásy, vyšívanou perlami, barevnými korálky, kameny a vícebarevnými nitěmi.

Ve jménech pokrývek hlavy lze slyšet vztah s ptákem: kokoshnik, straka, kichka.

Podívejte se na reprodukce ruských umělců. Co si myslíte, že se vám umělec snažil tímto obrazem sdělit? (dětské dohady). Majestátní světlý obraz prosté duše selské ženy, obdiv k její milosti a „ruského“ ducha v jejích očích a držení těla.

Kluci, jste připraveni dnes zkusit ztvárnit ruskou krásku? (Ano)

Prokázat:regulační UUD (studentiÓcvičení autoregulace);

komunikativní UUD (úplně a přesně vyjádřit své myšlenky; vědět, jak naslouchat);

informativní EUUD (všeobecně vzdělávací): formulace účelu lekce.

3. Vnímání

Úkol:

vytvořit vizuální představu o správné kresbě portrétu

ilustrovaný: naučit, jak vytvořit obraz obrazu ruské krásy, určit nejúčinnější způsoby, jak dosáhnout výsledku

Podle zdroje poznání - verbální: příběh, rozhovor; vizuální:demonstrace, praktické: cvičení.

Podle míry zapojení do produktivních činností – částečné vyhledávání,

Chlapi, jak uspořádáme náš list při kreslení portrétu?

(Vertikální)

Jak se kreslí portrét?

Co k tomu potřebujeme vědět?

Udělejme si malý průzkum

Podívejte se na sebe.

Jaký tvar má hlava? (kulatý, oválný).

Jaký je tvar obočí, očí? (obočí klenuté, oči oválné)

Ve středu oka je duhovka, která určuje barvu očí.

Kde jsou umístěny oči? (pod obočím)

Přibližně uprostřed obličeje.

Podívejte se na sebe.

Je to tak?

Mimochodem, uši jsou v souladu s očima.

Jaký tvar má člověk nos?

Kde se nachází na obličeji? (Nos je trojúhelníkového tvaru, může být velký, rovný, malý; nachází se uprostřed obličeje; začátek nosu je v linii očí).

Jaký je tvar lidských úst? (velké kulaté, umístěné pod nosem)

Musíte si pamatovat výrazy obličeje

Výraz, který závisí na náladě člověka.

Jakou může mít člověk náladu? (radostný, překvapený, smutný, naštvaný, klidný).

Z tohoto důvodu se mění umístění částí obličeje mezi sebou.

Informativní e UUD:osvojení způsobů řešení problémů tvůrčí a objevné povahy.

Pokuta: naučit, jak vytvořit obraz obrazu ruské krásy, určit nejúčinnější způsoby, jak dosáhnout výsledku

4. Ukažte, jak jednat

Úkol:

Pokuta: naučit, jak vytvořit obraz obrazu ruské krásy, určit nejúčinnější způsoby, jak dosáhnout výsledku

Technický: naučit ztvárňovat portrét a řešit problémy tvůrčího a objevného charakteru v procesu zvládnutí práce se štětcem a barvami.

Kompoziční: zlepšit kompoziční dovednosti v umístění obrázku, umístění obličejové části je symetrické podle velikosti;

Podle zdroje získávání znalostí - slovní: vysvětlení, rozhovor; příběh,

vizuální:ukázka, ilustrace.

Metody organizace a realizace vzdělávacích a kognitivních aktivit: metody sebekontroly.

Kluci, podívejte se, jak jsem namaloval portrét ruské krásky. Teď vám řeknu, jak jsem to udělal.

Kde začneme kreslit? (z hlavy). Jaký tvar má hlava? (ovál). Takže jako první krok jsem nakreslil hlavu.

Aby byl obličej symetrický, umístila jsem tečky a spojila je.

Toto je linie vlasů, linie očí, linie úst. Obličej se těžko kreslí.

Nakreslíme krk. Šířka krku se rovná šířce hlavy, délka - její výška. Ramena jsou 2x širší než hlava.

Kreslíme části obličeje. Nakreslíme nos.. Nakreslíme ho hladkou klenutou čarou. Nakreslíme křídla nosu.

Portrét je téměř hotový. Zbývá mu dát individuální rysy a proměnit ho v ruskou krásu. Nakreslil jsem dívku jasně červený a žlutý kokoshnik, malované zelené oči. A část mých letních šatů je také červená.

informativní e UUDosvojení způsobů řešení problémů tvůrčí a objevné povahy.

Pokuta: naučit, jak vytvořit obraz obrazu ruské krásy, určit nejúčinnější způsoby, jak dosáhnout výsledku

Technický: naučit ztvárňovat portrét a řešit problémy tvůrčího a objevného charakteru v procesu zvládnutí práce se štětcem a barvami.

Kompoziční: zlepšit kompoziční dovednosti v umístění obrázku, umístění obličejové části je symetrické podle velikosti;

5. Fyzická minuta

Úkol: Zbavte se únavy, svalového napětí.

Podle zdroje prezentace vzdělávacího materiálu: Verbální (umělecké slovo)

Nyní odpočívejte, vstaňte ze sedadel.

V temném lese je chata. (Děti chodí.)

Stojí dozadu. (Děti se otočí.)

V té chýši je stará žena. (Vyhrožujte prstem.)

Babička Yaga žije. (Vyhrožujte prstem druhé ruky.)

Háčkovaný nos, (Ukažte prstem.)

Oči jsou velké (ukazují.)

Jako žhavé uhlíky hoří. (Zatřesou hlavou.)

Páni, jaký vztek! (Běží na místě.)

Vlasy stojí na konci. (Ruce vzhůru.)

Oči vpravo, vlevo, v kruhu nakreslíme.

Rychle – rychle mrkněte

Podívejte se na špičku svého nosu

A podívejte se na to „mezi obočím“.

Kruh, čtverec a trojúhelník

Zavíráme oči. Teď znovu zamrkaly.

Výborně, pokračujeme v práci.

Regulační UUD : volní seberegulace.

6. Slovní

výslovnost způsobů s akcemi.

úkoly:

Reprodukujte plán pro práci na portrétu

Pokuta: naučit, jak vytvořit obraz obrazu ruské krásy, určit nejúčinnější způsoby, jak dosáhnout výsledku

Technický: naučit ztvárňovat portrét a řešit problémy tvůrčího a objevného charakteru v procesu zvládnutí práce se štětcem a barvami.

Kompoziční: zlepšit kompoziční dovednosti v umístění obrázku, umístění obličejové části je symetrické podle velikosti;

barva : upevnit schopnost volit barvy v souladu s tématem a předmětem umění .

Aplikace metod působení

úkoly:

barva

kvašení.

Podle zdroje poznání - verbální: rozhovor; vysvětlení

Metody organizace a realizace vzdělávacích a poznávacích činností: metody kontroly a sebekontroly.

Kluci, teď vás naučím, jak nakreslit portrét ruské krásky. Poslouchejte a pozorně sledujte, jak budeme dělat práci. Nyní s vámi všemi začneme spolupracovat. Vezměte si jednoduchou tužku

Kde začneme kreslit? (z hlavy).

Vezměte si náčrt hlavy, který máte na stole. Umístěte jej na kus papíru ne příliš vysoko a ne příliš nízko, abyste mohli dívce nakreslit krásnou čelenku. Podívejte se, jak jsem umístil šablonu na svůj list. Nyní to zakroužkujte. (kroužkuji se).

Na vašich šablonách jsou tečky. Umístěte tyto tečky na oválnou čáru. Takhle. Nyní spojíme tečky, které se nacházejí naproti sobě. Je jako moje, koukněte.

Toto je linie vlasů, linie očí, linie úst. Nyní vezměte šablonu krku a ramen, zakroužkujte šablonu. kroužím s tebou.

Kreslíme části obličeje. Nakreslíme nos. Udělejte orientační tahy na místě, kde se bude nacházet nos. Kreslíme ji hladkou obloukovitou čarou. Nakreslíme křídla nosu.

Pojďme k kreslení očí. Jsou umístěny těsně nad nosem. Vnější okraje nosu ukazují, kam půjdou vnitřní koutky očí. Zde je třeba vzít v úvahu důležitý faktor: lidská anatomie je navržena tak, aby vzdálenost mezi očima byla rovna velikosti jiného oka. Pokuste se nakreslit oči ne příliš blízko a ne příliš daleko od sebe.

Nakreslíme horní víčko a spodní. Doprostřed oka nakreslete duhovku a zornici. Co ještě očím chybí? Přesně tak, řasy. Řasy se nacházejí jak na horním, tak na spodním víčku.

Nakreslíme ústa. Nakreslíme horní ret, věnujeme dívce malý úsměv. Mírně zvedněte koutky úst. Pak spodní ret. Je o něco širší než vršek.

Nakreslíme uši. Nakreslete dvě vodorovné čáry z obočí a špičky nosu. Právě v této mezeře kreslíme boltec.

Nyní dáme namalovanému obličeji tělovou barvu? Jak to podle vás můžeme získat? (mix barev)

Ví někdo z vás, jak míchat barvy, abyste získali pleť?

Vezměme si tedy bílé, některé žluté a některé červené. Smícháme je. A natřete obličej a část krku. Dívej se.

Pokuta. Obličej mezitím uschne, dejte portrétům svých krásek individuální rysy. Nakreslete krásné letní šaty, čelenku. Přemýšlejte, co to bude. Stuha, kokoshnik nebo straka. Nezapomeňte na krásné ruské copánky, které měly dívky té doby.

Chlapi, podívejte se na tabuli, jaké klobouky mohou být vyobrazeny. Zkuste je vyzdobit v jasných barvách.

Nezapomeňte vymazat přebytečné řádky.

Praktická práce dětí a oprava případných chyb.

Části obličeje nejsou symetrické.

Nesprávné umístění částí obličeje.

Jednotlivé rysy obličeje nejsou zakresleny.

informativní e UUD osvojení způsobů řešení problémů tvůrčí a objevné povahy.

Pokuta: naučit, jak vytvořit obraz obrazu ruské krásy, určit nejúčinnější způsoby, jak dosáhnout výsledku

Technický: naučit ztvárňovat portrét a řešit problémy tvůrčího a objevného charakteru v procesu zvládnutí práce se štětcem a barvami.

Kompoziční: zlepšit kompoziční dovednosti v umístění obrázku, umístění obličejové části je symetrické podle velikosti;

barva : upevnit schopnost výběru barev v souladu s tématem a

předmět obrázku

barva : upevnit schopnost výběru barev v souladu s tématem a tématem obrázku

8. Analýza metod působení

Úkol: analyzujte namalované portréty.

Podle zdroje poznání - slovní: rozhovor.

Analýza práce

Co je zobrazeno? (portrét)

Čí je to portrét? (ruská kráska)

Jakou má náladu?

jaký je její charakter?

Jak se vám podařilo zprostředkovat takovou náladu a charakter?

Kognitivní UUD:

schopnost vyvozovat závěry na základě analýzy objektů;

Komunikativní UUD

Analyzujte jejich kreativní práci

9. Reflexe

Úkol: shrnout lekci, provést reflexi aktivity.

Podle zdroje poznání - slovní: rozhovor.

Metoda rozvoje řeči: komunikativní (schopnost vyjádřit své myšlenky).

Reflexní prostředek: Nedokončená věta.

Co nového jste se dnes na lekci naučili?

Co pro vás bylo nejzajímavější?

Splnili jsme všechny úkoly? Věděli jste, jak vypadá ruská kráska? Jak?

Naučili jste se ve svých kresbách ztvárnit krásu?

Kdo je se svou prací spokojen, zvedněte ruku.

Pojďme se znovu podívat na naši výstavu. Podívejte se, jaké krásy máte.

Zvonek už zvoní, sundejte vše ze stolů.

Děkuji všem za lekci, byla radost s vámi spolupracovat!

Ahoj!

Regulační UUD (studentiÓcvičit sebekontrolu, sebeúctu, seberegulaci jako schopnost mobilizovat síly a energii, provádět kognitivní a osobní reflexi);komunikativní UUD (vyjadřují své myšlenky plně a přesně, umějí naslouchat).


  • O čem bude naše lekce?
  • Kde vidíš krásu člověka?
  • Jaký člověk je podle tebe hezký?
  • Kdo je "Dobrý chlap"?


Jaký produkt nebyl vysazen ve starověké Rusi?


  • Živé příklady se odrážejí v ruských lidových příbězích.
  • Jaké znáš pohádky, kde je zobrazen obraz ruského rolníka?
  • Podívejme se na ilustrace z ruských lidových pohádek.














  • Jaké bylo mužské oblečení v Rusku?
  • Co můžete říct o botách?
  • Kdo nosil boty v Rus?

NA RU STEJNÝ BA VY X Shiv A


P W O T R A T H S

Ruské kalhoty se šily bez průstřihů, s uzlem, takže je bylo možné rozšiřovat a zužovat.


P ZA O V ZK S A

  • Chlapi, proč si myslíte, že naši předci nosili pásek?
  • Pás měl další úkol - tajemství ...
  • Řekněte mi, jaký tvar má pás uvázaný v pase?
  • A co symbol kruhu představoval ve starověku u většiny národů?
  • Kluci, už jste někdy slyšeli výraz "bez opasku"? Co to znamená?

To je pravda, a také vykonával různé funkce: Některé předměty byly „položeny“ za pás, zatímco jiné byly zavěšeny na pás. Například meč, nůž, zbraně nosili válečníci za opaskem. Za starých časů zavěsili z opasku zrcadlo, jehlové lůžko, amulety od zlých duchů a tašky na peníze.

Kruh starých Slovanů znamenal náboženský symbol Boha a byl talismanem. Takže pás byl talisman, chránil žaludek. Vždyť slovo „žaludek“ ve starověku mělo význam „život“. Ukazuje se tedy, že pás chránil život. Proto se ukazuje, že by ho měl nosit každý.

To znamená, že ztratil svou lidskou podobu.




fyzický KULT MINUTA

Pracovali jsme spolu, byli jsme trochu unavení.

Všichni se okamžitě postavili ke svým stolům.

Obklopuje ticho

Sekačky vyjely na louku.

Zametat tam a zpět,

Udělejte jednu a udělejte dvě.

Zde roztahujeme ruce

Jakoby překvapený

A navzájem k zemi

Uklonili se k pásu.

Níže, děti, nebuďte líní,

Pokloňte se, usmějte se.

Z hloubi srdce jsme se protáhli

A vrátili se na své místo.


Z PEKLO PEKLO H A Y NE VA E:

  • Vytvoření obrazu ruského rolníka - portrétní obraz v kvaši.

DOPLŇ VĚTY

  • Dnes ve třídě I...
  • Nejzajímavější část dnešní lekce byla...
  • Nejtěžší pro mě dnes bylo...
  • Dnes jsem se ve třídě cítil...
  • Dnes jsem si uvědomil...
  • Dnes jsem se naučil...
  • Dnes mě napadlo...
  • Dnešní lekce mi ukázala...
  • Chci se dozvědět více o...

KRÁSNÉ UMĚNÍ Lidská krása 4. třída Lekce 5

Učitel základní školy

MBOU střední škola č. 33 Simferopol


  • cíle: studovat obrazy ženských obrazů na obrazech ruských umělců; provádět analytické práce na jejich porovnávání; představit ideály ruské krásy; opakovat dovednosti zobrazení osoby na kresbě; naučit obraz prvků lidových krojů; provádět psychologickou náladu lekce; zavést pojmy "kokoshnik", "sarafan".
  • Druh aktivity: výkres.
  • Plánované výsledky: školáci budou analyzovat obrazy na portrétech ruských umělců; opakujte specifika portrétu; získat znalosti o měnících se ideálech ruské krásy; procvičit kresbu portrétu; psychicky se připravit na hodiny.

  • Portrét - umělecké dílo obsahující podobu jedné nebo více osob.
  • Portrétní malíř - výtvarník, specialista v oboru portrétování.
  • Ruský kroj - národní oblečení.
  • Idylka je malý kousek poezie zobrazující poklidný život.

  • Jaké jsou žánry ve výtvarném umění?
  • Jaké žánry výtvarného umění znáte?
  • Letos už jsi kreslil, do jakého žánru mohou tvé kresby patřit? (Krajiny.)

  • Jsou zde zavěšeny obrazy
  • Kolik očí chceš...
  • Tady jsou stojany a tady jsou okna.
  • Dnes jsi přišel do muzea.
  • Pro každý vkus obrázku zde.
  • Co naše publikum miluje?
  • Háj s červeným jeřábem -
  • Tento drahý přítel... .
  • Les a pole, louka a řeka,
  • modré nebe,
  • Krásná místa Sledujeme půl hodiny.
  • I. Agapová

  • Dnes se setkáte s již známým žánrem výtvarného umění. Abyste si to zapamatovali, budete muset také vyřešit hádanku.
  • Milujeme obrázky
  • A na vše odpovíme:
  • Tady je dívka v barevném kabátě -
  • Tento drahý přítel...
  • Tady je nakreslená máma
  • Za ní dědeček a babička.
  • Portréty dáváme do rámečků
  • A pověsit na zeď.
  • I. Agapová

  • Než začnete studovat portréty velkých ruských umělců a vytvářet své vlastní kresby, pojďme se naladit na lekci. Pohodlně se posaďte, opřete se o židle. Mnohokrát se zhluboka nadechněte a vydechněte. Zakryjte si oči.
  • Učitel říká fráze, které po něm žáci opakují.
  • Baví mě pracovat na hodinách výtvarné výchovy.
  • Dokážu rozlišit obrazy podle jejich žánrů a umím o nich mluvit.
  • Rád studuji obrazy velkých umělců.
  • Rád kreslím.
  • Miluju nášivky a design.
  • Moje ruce budou šikovné.
  • Pilně plním všechny úkoly.
  • Snažím se dělat vše, co učitel požaduje, a naučím se dělat vše velmi dobře.
  • Prosím, zhluboka se nadechněte a otevřete oči.


  • Umělec Ivan Petrovič Argunov byl nevolník, který spravoval paláce hraběte Šeremetěva.
  • I. Argunov byl talentovaný, jeho talent byl zaznamenán, bylo mu důvěřováno, že maloval portréty gentlemanů a dokonce i ruských královen. Hlavním žánrem, ve kterém pracoval, byl portrét. Argunov se snažil na portrétech ukázat přirozenou sílu a důstojnost člověka.

  • Ale jedním z jeho nejlepších děl byl portrét nikoli hraběte nebo královny, ale selské ženy z Moskevské provincie, jehož reprodukce je umístěna v učebnici. Mistr vytvořil čistý, jasný obraz ruské ženy s klidnou a laskavou duší. Tento portrét se vyznačuje jasností kresby, přísností forem a promyšleným poměrem barev.

  • Druhý obrázek se jmenuje „Severní idyla“, jeho autorem je výtvarník Konstantin Alekseevič Korovin. Slovo idyla znamená soudržnost, ideální obraz. Ve své malbě umělec skutečně vyjadřuje povahu takové idyly.

  • V mnoha knihách jste se již setkali s popisem obrazu dívky nebo ženy - ruské krásky.
  • Připomenu jednu slavnou pasáž - popis Labutí princezny z Puškinovy ​​pohádky.
  • Tady je, zářící křídly,
  • Přeletěl přes vlny
  • A na břeh shora
  • Spadl do křoví.
  • Zaskočený, otřesený
  • A proměnila se v princeznu.
  • A je majestátní
  • Chová se jako pava.
  • Měsíc svítí pod kosou,
  • A v čele hoří hvězda.

  • A zde je popis ruské selky, který vytvořil jiný ruský básník N. Nekrasov.
  • V ruských vesnicích jsou ženy
  • S klidnou gravitací tváří,
  • S krásnou silou v pohybech,
  • S chůzí, s očima královen, -
  • Copak je slepí nevidí?
  • A vidoucí o nich říká:
  • „To přejde – jako by to zasvítilo sluncem!
  • Podívá se - dá rubl!
  • ... Krása, světe div se,
  • Červený, štíhlý, vysoký,
  • Krásná v každých šatech
  • Obratnost pro jakoukoliv práci.

  • . Start celoobličejová kresba portrétu s oválem (může být více či méně podlouhlý, podle tvaru hlavy), rozděleným čárou na polovinu podél svislice. Vodorovná čára také rozdělí ovál na polovinu, prochází v úrovni hřbetu nosu a vnitřního koutku oka - slzy. Průsečík těchto čar, tvořící takzvaný kříž, bude kontrolním bodem, ze kterého je potřeba postavit zbytek obličeje. Pro zachování správných proporcí obličeje je nutné určit poměr jeho šířky k výšce.

  • Obkreslíme všechny části obličeje, nos přiléhá přibližně třikrát na výšku obličeje a má tvar hranolu.
  • Při zobrazování očí si musíte pamatovat, že každá osoba má individuální vzor. Je určena velikostí očních bulv a tím, jak jsou umístěny v očnicových dutinách. Tvar očí je také odlišný. Vzdálenost mezi očima je rovna velikosti jednoho oka. Výjimky závisí na fyziologických vlastnostech člověka, například na blízkých nebo vzdálených očích.
  • Nakreslete linii úst. Obkreslíme uši.

  • Dále načrtneme umístění zornice, šířku otevřené části oka, tloušťku horních a dolních víček. Děláme obrysy nosu realističtější. Při kreslení úst mějte na paměti, že jejich šířka je vždy větší než šířka kořene nosu. Nastíníme kresbu rtů, ukážeme jejich charakter.
  • Ušní boltce s nezakloněnou hlavou jsou zobrazeny těsně nad linií úst a jejich horní body jsou mírně pod linií obočí.

  • Podrobněji propracujeme všechny části obličeje.
  • Určujeme stínovou stranu obličeje, pomáháme odhalit tvar tónem. Tón zesilujeme v místech, kde tvar přechází do stínu: na lícní kosti, na levé straně čela, na bradě, na horním rtu, na levém křídle a na spodní části nosu, na krku. Povrch čela je rozdělen do několika rovin - přední, boční a horní. V tomto případě slouží frontální tuberkuly jako vodítko. Hranice těchto rovin by měly být znázorněny tónem.
  • Musíte podrobně propracovat nos, protože je nám nejblíže a kontrast světla a stínu na něm bude nejzřetelnější. V konečné fázi byste na některých místech měli podrobně propracovat vlasy, udělat výrazné oči a nastínit linii ramen.

  • Co je to krajina?
  • co je to portrét?
  • Pojmenujte typ práce, kterou jste dnes ve třídě dělali.
  • Jaké doplňky potřebujete?
  • Jaké portréty jsi kreslil?
  • Jaká pravidla je třeba dodržovat při kreslení portrétu.
  • Jaké detaily lidových krojů jste použil ve svých portrétech?
  • Podařilo se vám zprostředkovat postavy hrdinek, které jste nakreslil?

  • Dnes vytvoříte cinquaina na téma "Portrét".